Okolic@ Strona G³ówna Okolic@
Forum spo³eczno¶ci lokalnych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Zazielenienie, nasadzenia ro¶lin
Autor Wiadomo¶æ
OsieckiBogus³aw 

Do³±czy³: 18 Pa¼ 2008
Posty: 754
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Czw Cze 05, 2014 00:01   Zazielenienie, nasadzenia ro¶lin

Mamy zastrze¿enia do projektu nasadzeñ ro¶lin.
Ograniczenie widoczno¶ci w Parku, w skutek niew³a¶ciwych nasadzeñ, mo¿e stanowiæ zagro¿enie dla ¿ycia i zdrowia przebywaj±cych tu dzieci.

Wystosowali¶my pismo w tej sprawie do Urzêdu Miasta o tre¶ci:

P³ock, 15 kwietnia 2014 roku


Wydzia³ Kszta³towania ¦rodowiska
Urzêdu Miasta P³ocka
Dyrektor
Pan
Tadeusz Harabasz


dotyczy: Wykonanie nasadzeñ ro¶lin i za³o¿enie trawników na terenie parku rekreacyjno-sportowego przy ul. Zielonej 18 w P³ocku.

Uwa¿amy, ¿e teren przeznaczony do zabaw i gier sportowych, czy te¿ sportów "wyczynowych" dla sprawnej i ruchliwej m³odzie¿y, powinien byæ urz±dzony w sposób zbli¿ony do boiska sportowego. Zieleñ nie mo¿e byæ przeszkod± w realizacji podstawowych funkcji terenu. W naszym przypadku s± to czynna rekreacja i sport, g³ownie m³odzie¿y.
Projekt zagospodarowania parku rekreacyjno-sportowego przy ulicy Zielonej, zwanego przez nas Parkiem Gromadzkim, jest bardzo starannie i ³adnie wykonany, tyle, ¿e dla terenu wypoczynkowego, spacerowego a nie dla sportowo-rekreacyjnego, przy za³o¿eniu rekreacji czynnej. To jaka¶ pomy³ka. To nie ten typ parku. To nie jest zieleñ dla terenów dla sportu ale raczej dla parku wypoczynkowego czy te¿ dla ogrodu botanicznego. Du¿o krzewów, du¿e zagêszczenie. Liczne miejsca ¶ció³kowane kor±, z zakazem deptania. Poruszaæ siê bêdzie mo¿na wy³±cznie po ¶cie¿kach. Du¿o drzew i krzewów to du¿o li¶ci, niewskazanych, wrêcz niebezpiecznych dla u¿ytkowników boisk i ¶cie¿ek rowerowych. ¦cie¿ki rowerowe, elementy skateparków winny byæ, naszym zdaniem, "sterylne", czyste, bez li¶ci i kory. Czy ten projekt to zapewnia?
Liczne drzewa iglaste, z pniami ca³kowicie poros³ymi ga³êziami, po kilku latach spowoduj± du¿e zaciemnienie i zanik trawy w poszyciu. Zaniedbane krzewy zamieni± siê w chaszcze. Czy ktokolwiek widzia³ tak± ro¶linno¶æ przy boiskach, torach rowerowych, hu¶tawkach, "Orlikach"?
W parkach z przeznaczeniem dla sportu i czynnej rekreacji winny byæ przestrzenie otwarte, do chodzenia, biegania, jazdy rowerem, pi³ki. Winna byæ swoboda poruszania siê poza ¶cie¿kami, choæby za pi³k± lub dla zabawy. Winno byæ du¿o bardzo dobrej trawy a nie krzewów. Drzewa tylko pojedyncze i raczej na obrze¿ach, o pniach lu¼nych nie porastaj±cych. ¯adnych krzewów ze wzglêdów bezpieczeñstwa. Najwiêcej uwagi powinno siê po¶wiêciæ wykonaniu trawnika z odpowiednich mieszanek traw, na odpowiednio przygotowanym pod³o¿u.

Wnioskujemy o zagospodarowanie zieleni± w/w terenu zgodnie ze sztuk± w³a¶ciw± dla terenów sportowych.
Wnioskujemy o doprowadzenie w/w terenu do u¿ywalno¶ci tj. usuniêcie ¿wiru, modyfikacjê toru rowerowego, doprowadzenie nawodnienia i energii elektrycznej, zainstalowanie monitoringu, modyfikacjê o¶wietlenia.

Do wiadomo¶ci:
- Prezydent miasta P³ocka
- Komisja Kultury, Sportu i Turystyki
Rady Miasta P³ocka
- Rada Mieszkañców Osiedla "Radziwie"

Podpisa³y siê trzy osoby

==============================

Otrzymali¶my w odpowiedzi pismo o tre¶ci:

P£OCK
P³ock, dnia 16.05.2014 r.
WK¦-II-ZZ.7021.3.34.2014.RD
Pan
Bogus³aw Osiecki
dotyczy: wykonanie nasadzeñ ro¶lin ul. Zielonej 18 w P³ocku
za³o¿enie trawników na terenie parku rekreacyjnego przy

W nawi±zaniu do otrzymanego pisma z dnia 15 kwietnia 2014r dotycz±cego wykonania nasadzeñ ro¶lin i za³o¿enia trawników na terenie parku rekreacyjnego przy ul. Zielonej w P³ocku uprzejmie informujê, i¿ w/w park z za³o¿enia ma s³u¿yæ dla wszystkich mieszkañców Osiedla Radziwie, a nie tylko dla sportowców. Zaprojektowana zieleñ jest o charakterze parkowym w niczym nie przeszkadzaj±ca w funkcji rekreacyjno-sportowego tego¿ terenu. Posadzone drzewa, krzewy z pewno¶ci± poprawi± mikroklimat na za³o¿onym terenie osiedla oraz wymiar wizualny. Za³o¿ona zieleñ objêta jest 3 - letni± gwarancj±, natomiast po up³ywie gwarancji zieleñ bêdzie tak¿e pielêgnowana zgodnie ze sztuk± ogrodnicz±.
Nie ma zatem podstaw do stwierdzenia, ¿e krzewy s± niebezpieczne.
Otrzymuj±:
1. Adresat
2. WKS.II.ZZ a/a.

Podpisa³ siê
DYREKTOR
Wydzia³u Kszta³towania ¦rodowiska
Tadeusz Harabasz

Sporz±dzi³: Ryszard Dudzic Ogrodnik Miasta tel. (24) 367 16 18
Urz±d Miasta P³ocka

============================

Komentarz
Trudno w pi¶mie z Urzêdu Miasta znale¼æ odpowiedzi na podstawowe nasze zarzuty:
- bezpieczeñstwa (brak widoczno¶ci)
- funkcjonalno¶ci (brak swobody ruchu).
Tak wygl±da korespondencja i wspó³praca z Urzêdem Miasta. Robi± swoje, brak lub kiepska argumentacja (uzasadnienie), brak odpowiedzialno¶ci.
Czy to ignorancja, czy te¿ skrywanie braku kompetencji?
To nie ogrodnik winien odpowiadaæ na nasze zarzuty tylko nadzoruj±cy projekt. Ogrodnik niech odpowie dlaczego nasadzeñ drzew dokonuje siê w czerwcu? Dlaczego nie wymieniono wierzchniej warstwy gruntu?
---------------------------------------------------
Kilka linków i uwag
---
Zapoznajcie siê z przepisami G³ównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie placów zabaw, który wydaje takie komunikaty. Nale¿y zawiadomiæ nadzór o istniej±cym zagro¿eniu.

Prawo budowlane okre¶la podstawowe wymogi bezpieczeñstwa, jakie powinny spe³niaæ obiekty ma³ej architektury. Zgodnie z art. 5 obiekty takie nale¿y projektowaæ i instalowaæ w sposób zapewniaj±cy spe³nienie podstawowych wymagañ z zakresu bezpieczeñstwa konstrukcji, bezpieczeñstwa po¿arowego, bezpieczeñstwa u¿ytkowania, a tak¿e odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych. Jednocze¶nie place zabaw nale¿y, zgodnie z tym samym artyku³em ust. 2, utrzymywaæ w nale¿ytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczaj±c do nadmiernego pogorszenia w³a¶ciwo¶ci u¿ytkowych i stanu technicznego urz±dzeñ. (...)

Nic o zieleni.
--------------------------------------------
Dzieci nie s± uwik³ane w sformalizowany ¶wiat doros³ych. Patrz± na przyrodê w sposób atawistyczny, oparty o instynkt i uczucia. Przestrzeñ nie jest rozpatrywana w oparciu o narzucon± im przez doros³ych wiedzê, lecz dziêki jej cechom i w³a¶ciwo¶ciom, które wywo³uj± w nich emocje lub te¿ s± u¿yteczne.
WARTO PAMIÊTAÆ !
Aspekt estetyczny ma znaczenie jedynie dla doros³ych!
Edyta Ros³on-Szeryñska
Katedra Architektury Krajobrazu,
SGGW w Warszawie
edyta_roslon_szerynska@sggw.pl
------------------------------------------
bezpieczeñstwo placów zabaw zieleñ widoczno¶æ
------------------------------------------
http://info.elblag.pl/39,...ja-okolice.html
Na przestrzeni podlegaj±cej Spó³dzielni, powstaj± bezpieczne place zabaw dla dzieci, zas³aniaj±ce widoczno¶æ drzewa i krzewy s± sukcesywnie wycinane lub przycinane na odpowiedni± wysoko¶æ. Dba siê o tak¿e o zieleñce i parkingi.
------------------------------------------
http://www.sosnowiec.pl/s...cu_papieskiego/
Strefa PARK+SPORT.
Strefa ta w rzeczywisto¶ci bêdzie rozdzielona na 2 czê¶ci: wschodni± i zachodni±.
W cze¶ci zachodniej przewiduje siê odpowiednie ukszta³towanie nawierzchni utwardzonych, zieleni oraz urzadzeñ rekreacyjnych s³uz±cych uprawianiu sportów o charakterze dynamicznym – w postaci torów do uprawiania jazdy na deskorolkach, ³y¿worolkach, rowerach wyczynowych, itp. Ukszta³towanie i podzia³ nawierzchni przewiduje mo¿liwo¶æ swobodnego przej¶cia osób trzecich. Ze wzglêdu na moz³iwe chwilowe odzia³ywania akustyczne, czê¶æ ta zosta³a oddalona poprzez bufor strefy SACRUM od czê¶ci wschodniej. Przewiduje sie tak¿e z w.w. wzglêdów wykonanie zielonego buforu dla zabudowy mieszkaniowej po stronie zachodniej placu.
W czê¶ci wschodniej przewiduje siê aran¿acjê w sposób bardziej nasycony zieleni± ¶redniowysok± i nisk± dla stworzenia niszowych warunków wypoczynku i rekraacji. Pomiêdzy swobodnym,organicznie ukszta³towanym uk³adem alejek usytuowano przestrzenie rekreacji gier towarzyskich , place zabaw dla dzieci i m³odzie¿y, place gier logicznych figurowych, oczka wodne z obej¶ciami spoczynkowymi przy g³ównych traktach pieszych. Ta czê¶æ posiada p³ynne pod³±czenia komuniakcyjne do osi komunikacyjnej pó³noc-po³udnie osiedla Zagórze, z drugiej strony wprowadzenie do strefy SACRUM. Wzd³uz pierzei pó³nocnej jest po³±czony komunikacyjnie z Al.Rydza ¦mig³ego, otwart± przej¶ciami galerii pod zabudowa mieszkaniow± - na park – w strone po³udniow±. Na obrzezach wschodnim i po³udniowym przy ci±gach ulic Gwiezdnej i 11 listopada przewidziano miejsca postojowe krótkoterminowe.
W ca³ej strefie przewiduje siê wykonanie kompozycji zieleni dostosowanych do charakteru miejsca, jednak z przyjetych za³o¿eñ prawid³owo dzia³aj±cego monitoringu i zachowania bezpieczeñstwa ca³ej przestrzeni placu, pole widoczno¶ci do wysokosci ~2,0m powinno byæ mo¿liwie niczym nie ograniczane.

Krzewy 1.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3086 raz(y) 165,13 KB

Krzewy 2.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3086 raz(y) 156,38 KB

Krzewy 3.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3086 raz(y) 147,06 KB

 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytañ do SQL: 17