Okolic@ Strona G³ówna Okolic@
Forum spo³eczno¶ci lokalnych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Ruroci±g tranzytowy ze ¶ciekami z Gór i Ciechomic cz. 1.
Autor Wiadomo¶æ
OsieckiBogus³aw 

Do³±czy³: 18 Pa¼ 2008
Posty: 754
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Czw Sty 16, 2014 10:40   Ruroci±g tranzytowy ze ¶ciekami z Gór i Ciechomic cz. 1.

HISTORIA BUDOWY RUROCI¡GU TRANZYTOWEGO (T£OCZNEGO)
ZE ¦CIEKAMI Z GÓR I CIECHOMIC PRZEZ RADZIWIE (2006-2014)


Wodoci±gi P³ockie rozbudowuj± kanalizacjê w Górach i Ciechomicach. Likwiduj± oczyszczalniê ¶cieków w Górach i ¶cieki z tych osiedli bêd± p³yn±æ ruroci±giem przez Radziwie do pompowni za stoczni±. Pompownia w Radziwiu bêdzie wybudowana w miejscu obecnej oczyszczalni. Tam po³±cz± siê ze ¶ciekami z Radziwia i pod Wis³± pop³yn± do nowej oczyszczalni w Maszewie.
Jak widaæ ruroci±g ze ¶ciekami z Gór i Ciechomic NIE MA NIC WSPÓLNEGO z kanalizacj± w Radziwiu.. Bêdzie bieg³ obok niej. Jest to ruroci±g tranzytowy.
Wodoci±gi wytyczy³y trasê tego ruroci±gu tranzytowego przez centrum Radziwia, ulicami: Kolejow±, Zielon±, Szkutnicz±, Teligi, So³dka i Pop³aciñsk±, tam gdzie jest najwiêcej instalacji s³u¿±cych nam mieszkañcom Radziwia.
Ten ruroci±g to dwie rury o ¶rednicy ok. 10cm i studnie o ¶rednicy dwa (2) metry. Na trasie ruroci±gów t³ocznych przy d³ugo¶ci powy¿ej 200m projektuje siê takie studnie rewizyjne z armatur± umo¿liwiaj±c± spust i p³ukanie projektowanej sieci.
Ruroci±g tranzytowy znacznie utrudni w przysz³o¶ci lub uniemo¿liwi po³o¿enie innych, nam potrzebnych instalacji jak: gazowej, ciep³owniczej czy te¿ deszczowej. W przypadku awarii bêdzie blokowany ruch w tych ulicach.
Uwa¿amy, ¿e ten ruroci±g mo¿e byæ poprowadzony inn± tras±, omijaj±c± centrum Radziwia. Drogami mniej uczêszczanymi, nieu¿ytkami. Takie by³y te¿ za³o¿enia w 2006 roku, na pocz±tku projektowania inwestycji.
Projekt nie by³ konsultowany z mieszkañcami Radziwia. Dowiedzieli¶my siê o nim we wrze¶niu 2013 roku. Od tego czasu wymuszamy na Wodoci±gach pe³niejsz± informacjê. Niestety nie uda³o nam siê przekonaæ ich do zmiany trasy ruroci±gu na mniej szkodz±c±.

Budowa ruroci±gu t³ocznego biegn±cego przez osiedle Radziwie jest czê¶ci± wiêkszego projektu. Zadanie to jest realizowane przez Wodoci±gi P³ockie sp. z o.o. w ramach przedsiêwziêcia pn. „Modernizacja systemu gospodarki ¶ciekowej lewobrze¿nej czê¶ci P³ocka poprzez likwidacjê oczyszczalni ¶cieków Radziwie i Góry, budowê przepompowni ¶cieków na osiedlu Góry wraz z przewodem t³ocznym oraz przepompowni ¶cieków na osiedlu Radziwie z przewodem t³ocznym pod dnem Wis³y do oczyszczalni Maszewo". Inwestycja ta jest czê¶ci± projektu pn. „Uporz±dkowanie gospodarki ¶ciekowej na terenie miasta P³ocka, etap II" wspó³finansowanego ze ¶rodków Funduszu Spójno¶ci Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko, I Osi priorytetowej gospodarka wodno-¶ciekowa, dzia³anie 1.1- gospodarka wodno-¶ciekowa w aglomeracjach powy¿ej 15 tys. RLM.

Miejsce nas, mieszkañców Radziwia w projekcie.
W Szwajcarii ka¿da gminna inwestycja jest decyzj± wspóln±, d³ugo dyskutowan± przez lokaln± spo³eczno¶æ. Jest wspólne dzia³anie bo gmina jest wspólna, pieni±dze s± wspólne i urzêdy s± wspólne bo gminne. Takie my¶lenie i dzia³anie nie wymaga wielkich nak³adów finansowych. Zamiast pieniêdzy wymaga dobrej woli, ¶wiadomo¶ci, poczucia wspólnoty, no i umiejêtno¶ci.
Czy mo¿e i nas w P³ocku byæ druga Szwajcaria? Mo¿e. Przy budowie Parku Gromadzkiego w tym roku w Radziwiu, uda³o siê zrobiæ pierwsze kroki w tym kierunku.
To co nam proponuj± "Wodoci±gi P³ockie" sp. z o.o. przy tzw. porz±dkowaniu gospodarki ¶ciekowej, to raczej koszmar ni¿ Szwajcaria.
Mieszkañcy naszego osiedla Radziwie potraktowani zostali jak przedmioty. Wmawia nam siê, ¿e ulice przy których mieszkamy, które przede wszystkim nam s³u¿±, którymi doje¿d¿amy do domów, którymi doprowadzona jest do nas woda, odprowadzane ¶cieki, telekomunikacja, którymi chcemy aby dochodzi³o ciep³o i gaz, przy których chodniki musimy od¶nie¿aæ, gminne ulice, nie s± nasze. Mówi±, ¿e s± Urzêdu Miasta! To my siê pytamy - czyj jest Urz±d Miasta?
Od pocz±tku, tej nieszczêsnej inwestycji, mamy do czynienie ze strony Wodoci±gów P³ockich sp. z o.o. z but± i arogancj±.
O budowie ruroci±gu t³ocznego (nazwa techniczna, z lubo¶ci± u¿ywana przez Wodoci±gi) a tak naprawdê ruroci±gu tranzytowego ze ¶ciekami z Gór i Ciechomic przez centrum naszego osiedla, dowiedzieli¶my siê na spotkaniu Prezydenta Miasta z mieszkañcami w/w osiedli 12 wrze¶nia 2013 roku. Nasza czteroosobowa delegacja mia³a dowiedzieæ siê jak najwiêcej.
Pod koniec spotkania, Przewodnicz±ca naszej Rady Mieszkañców zada³a pytanie o trasê ruroci±gu. W odpowiedzi, Prezes Wodoci±gów odes³a³ j± do map wy³o¿onych w korytarzu. Przewodnicz±ca, która wcze¶niej te mapy wraz z delegacj± obejrza³a, zwróci³a mu uwagê, ¿e map z tras± ruroci±gu nie ma. Wówczas Prezes wymieni³ ulice w Radziwiu, którymi ma przebiegaæ trasa ruroci±gu. Pani Przewodnicz±ca poprosi³a o przekazanie nam, w trybie pilnym, takich map. Po trzech dnia takie mapy otrzymali¶my. Same mapy, bez technicznych opisów.
Na spotkaniu z Prezydentem Miasta w dniu 14 pa¼dziernika 2013 roku us³yszeli¶my od przedstawicielki Wodoci±gów o tym, ¿e nas mieszkañców Radziwia powiadamiano o inwestycji. Taki jest obowi±zek inwestora. Odpowiednie og³oszenie by³o umieszczone... By³o równie¿ powiadomienie w Internecie... Mówi³a o POWIADOMIENIU nas.
Co to znaczy "powiadomienie"? Powiadomiæ to daæ komu¶ znaæ o czym¶; przekazaæ wiadomo¶æ o czym¶; donie¶æ, poinformowaæ, zawiadomiæ. (S³ownik Jêzyka Polskiego PWN 1979). Oczywiste, ¿e nale¿y to zrobiæ w sposób taki by wiadomo¶æ dotar³a do mieszkañca. Wodoci±gi, co dwa miesi±ce, wysy³aj± do wszystkich swoich klientów, praktycznie wszystkich mieszkañców, listem fakturê (rachunek do zap³acenia. Dlaczego w ten sposób nas nie powiadomi³y?
Wodoci±gi P³ockie sp. z o.o. przeznaczy³y kwotê 189.319,57z³ (prawie sto dziewiêædziesi±t tysiêcy!) na ,,Prowadzenie dzia³añ promocyjno-informacyjnych dla projektu "Uporz±dkowanie gospodarki ¶ciekowej na terenie Miasta P³ocka, etap II". W przetargu na takie dzia³ania wygra³a firma z Wroc³awia, 10.04.2013r. Nie mo¿na by³o z tego przeznaczyæ choæby 100z³ na poinformowanie mieszkañców Radziwia? Na co bêd± wydane te olbrzymie pieni±dze? Proponujemy wydaæ je na opracowanie modyfikacji trasy.
Czemu nie przekazali odpowiedniej informacji w odpowiednim czasie naszej Radzie Mieszkañców, Towarzystwu Mi³o¶ników Radziwia, szko³om, Parafii? Mamy w Radziwiu w³asne tablice informacyjne. Brak wyobra¼ni, lekcewa¿enie, g³upota, wyrachowanie?
A ruroci±g tranzytowy ze ¶ciekami z Gór i Ciechomic, poprowadzony projektowan± tras±, to powa¿na inwestycja, która w znacz±cy sposób bêdzie oddzia³ywa³a na nasz± przysz³o¶æ!

Koncepcja trasy projektowej, a wiêc ulicami: Kolejow±, Zielon±, Szkutnicz±, Teligi, So³dka i Pop³aciñsk± to wielkie nieporozumienie.
1. Wodoci±gi P³ockie sp. z o.o., jako inwestor, nie potrafi uzasadniæ ekonomicznie, technicznie, spo³ecznie, z my¶l± o rozwoju Radziwia i nie tylko, trasy projektowej. Nie s± w stanie wskazaæ autora projektowanej trasy. Nie mog± (nie chc±) pokazaæ analiz techniczno-ekonomiczno-spo³ecznych wariantów alternatywnych tras oraz samej projektowanej trasy. Uwa¿amy, ¿e takie, wielomilionowe inwestycje za pieni±dze publiczne, o znacz±cych skutkach spo³ecznych winny byæ uzasadnione techniczno-ekonomiczno-spo³ecznie. Powo³uj± siê ci±gle i wy³±cznie na Studium Wykonalno¶ci sprzed o¶miu lat! Zamiast konkretów podaj± ogólniki. Powo³uj± siê te¿ na Traktat Akcesyjny!

2. Nie spotkali¶my NIKOGO, kto by uto¿samia³ siê z projektowan± tras±. Rozmawiali¶my w wieloma osobami z bran¿y sanitarnej czy te¿ projektuj±cych drogi. Rozmawiali¶my z szeregowymi pracownikami Wodoci±gów, z mieszkañcami Radziwia. Wszyscy s± zdumieni projektowan± tras± ruroci±gu tranzytowego, czyli nie maj±cego nic wspólnego z lokaln± infrastruktur±. Projektowana trasa ur±ga zdrowemu rozs±dkowi i wiedzy technicznej.

3. Pan Tomasz Strza³kowski, kierownik dzia³u technicznego, na spotkaniu z nami 26.09.2013 zgodzi³ siê, ¿e najmniejsze straty przep³ywu s± w ruroci±gu prostym. Na zwrócon± mu uwagê, ¿e w projektowanej przez Radziwie trasie jest a¿ sze¶æ zakrêtów pod k±tem prostym co spowoduje du¿e opory przep³ywu, odpowiedzia³: odpowiednio wiêksze pompy rozwi±¿± problem. Zdumiewaj±ce in¿ynierskie podej¶cie.

4. My, od pocz±tku naszych kontaktów z Wodoci±gami, proponujemy modyfikacjê trasy, na niespe³na 40% d³ugo¶ci, z mniejsz± ilo¶ci± zakrêtów i bez kolizji z istniej±c± infrastruktur± komunaln±.

5. Przypominamy pierwotny zamys³ trasy (Studium Uwarunkowañ), wed³ug nas i nie tylko nas, w³a¶ciwy: Je¶li chodzi o przebieg ruroci±gu t³ocznego przez osiedle Radziwie, to w tek¶cie Studium, w punkcie 3.1.5 „Opis przyjêtych rozwi±zañ technologicznych" pojawia siê zapis o tre¶ci ogólnej mówi±cy, ¿e „przewód t³oczny u³o¿ony bêdzie wzd³u¿ ul. Kolejowej i Pop³aciñskiej oraz w terenach nieu¿ytków rolnych.....", ...
...O przebiegu ruroci±gów t³ocznych decydowa³y nastêpuj±ce czynniki:
- trasa ruroci±gów t³ocznych w wiêkszo¶ci mia³a znajdowaæ siê na terenach gminy P³ock oraz skarbu pañstwa,
- unikniêcie umieszczenia ruroci±gów t³ocznych w jezdni dróg krajowych (ul. Kolejowa, Kutnowska, Pop³aciñsk±),
- trasa ruroci±gów t³ocznych na terenach zamkniêtych (PKP) ograniczona do minimum (przej¶cie ruroci±gów pod jednym torowiskiem),
- unikanie lokalizowania ruroci±gów w pasach drogowych przebudowanych lub przewidzianych w tamtym okresie do przebudowy

Zgodne z tymi za³o¿eniami warianty modyfikacji trasy pokazali¶my na spotkaniu z Prezydentem w dniu 14.10.2013r. i nastêpnie przekazali¶my na pi¶mie Wodoci±gom P³ockim. Modyfikacji na odcinku niespe³na 40% jego przebiegu.

6. Nic nam nie wiadomo by Inwestor przez ostatnie trzy miesi±ce zrobi³ cokolwiek w kierunku modyfikacji trasy. Wygl±da to na zmarnowany czas.

7. Przypadkowo, tak siê z³o¿y³o, ¿e jesieni± 2013 roku, Urz±d Miasta oznakowa³ dzia³ki gminne, którymi mo¿na by poprowadziæ ruroci±g (miesi±c czasu oszczêdno¶ci). W roku 2012 w tym miejscu u³o¿ono nowy ¶wiat³owód.

8. Opó¼nianie wszczêcia procedury tej modyfikacji mo¿e faktycznie skutkowaæ opó¼nieniem w zakoñczeniu realizacji ca³ego projektu. Z winy Wodoci±gów!

9. Najwa¿niejszym problemem ulicy Zielonej, najwê¿szej na projektowanej trasie przebiegu ruroci±gu, jest jej szeroko¶æ i wynikaj±ce z niej problemy z ulokowaniem infrastruktury komunalnej. Szeroko¶æ jezdni wynosi ok. 5,20m, co zagra¿a bezpieczeñstwu ruchu drogowego (nie mieszcz± siê dwa TIR-y). Badania intensywno¶ci ruchu samochodowego wykaza³y, ¿e przeje¿d¿a têdy ok. 2.500 pojazdów na dobê, dziesiêciokrotnie wiêcej ni¿ na ulicy Pop³aciñskiej. Nale¿y zauwa¿yæ, ¿e ulica Zielona jest tras± zastêpcz± w przypadku awaryjnego zablokowania ulicy Portowej/Pop³aciñskiej. Ju¿ by³ taki przypadek! Kto odpowie za konsekwencje prawdopodobnej sytuacji zablokowania ulicy Portowej/Pop³aciñskiej i jednoczesnej awarii ruroci±gu ¶ciekowego w ulicy Zielonej!

10. Projekt ruroci±gu tranzytowego (wraz z tras±) zosta³ zatwierdzony przez Zespó³ Uzgodnieñ Dokumentacji Technicznej. Mimo naszych wniosków nie zosta³a wrysowana trasa ruroci±gów ciep³owniczych. Nie ma mowy o najwa¿niejszym problemie drogowym ulicy Zielonej a mianowicie poszerzeniu jej jezdni do minimum sze¶ciu metrów.

Mówi siê i pisze obecnie o mo¿liwo¶ci zakazu od 2020 roku spalania wêgla do ogrzewania domów. Musimy na tê okoliczno¶æ, pozostawiæ mo¿liwo¶æ ogrzewania przez spalanie gazu (budowa nowej sieci) czy te¿ budowê sieci ciep³owniczej.

Poza tym oczekujemy na odpowied¼ na pytanie jakie zadajemy w imieniu tych co bêd± ¿yli tu po nas. Gdzie jest miejsce (rezerwa) na instalacje komunalne, które oni bêd± chcieli sobie wybudowaæ, np. wielko¶ci wodoci±gu? Jak± mamy gwarancjê, ¿e jak dojdzie do tworzenia projektów przysz³ych instalacji tudzie¿ ich realizacji to oka¿e siê to niemo¿liwe? Jedynym pewnikiem bêdzie po³o¿ony ruroci±g tranzytowy ze wszystkimi konsekwencjami z tego wynikaj±cymi.

Budowa i eksploatacja.
Martwi nas odbiór tej inwestycji przez mieszkañców Radziwia. Trasa, z któr± siê nie zgadzaj±, spodziewane olbrzymie zamieszanie przy budowie. Du¿e straty dla lokalnych sklepów, przedsiêbiorców i oczywi¶cie mieszkañców. Dojazdy do domów, dowóz wêgla, dojazd pogotowia ratunkowego, dostawa wody. Dotyczy to nie tylko ulic na trasie ruroci±gu ale i ulic zale¿nych infrastrukturalnie od nich.
Niepokoi nas te¿ eksploatacja tego ruroci±gu. Jak ka¿da inna budowla in¿ynierska nie bêdzie on bezawaryjny. Wymagaæ te¿ bêdzie bie¿±cej obs³ugi jak ogl±dy czy te¿ czyszczenie. Jak to wp³ynie na przejezdno¶æ ulic i ¿ycie mieszkañców?

Zastrze¿enia prawne
Naszym zdaniem dzia³ania prowadzone przez „Wodoci±gi P³ockie" Sp. z o.o. w przedmiotowej sprawie nie s± prowadzone prawid³owo, koliduj± te¿ z obowi±zuj±cym prawem polskim i unijnym.
O braku prawid³owo¶ci, poprawno¶ci prowadzenia projektu piszemy wy¿ej w pkt. 1 naszych obaw. Nie zgadzamy siê te¿ z Wasz± interpretacj± Rozporz±dzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaæ drogi publiczne i ich usytuowanie.
Kolizjê z prawem polskim oraz unijnym widzimy przede wszystkim w sposobie konsultacji ze spo³eczno¶ci± lokaln±. Zastrze¿enia nasze budzi te¿ sposób "powiadomienia" nas mieszkañców o zamierzonej inwestycji.
Akurat to dzia³anie dla nas mieszkañców ulicy Zielonej i s±siednich nie zapewni nam lepszego standardu ¿ycia a wrêcz przeciwnie.

Potrzeba naszej aktywno¶ci.
Co zrobili¶my?
- Przedstawiciele naszej Rady Mieszkañców wziêli udzia³ 12.09.2013 w spotkaniu mieszkañców Gór i Ciechomic z Prezydentem miasta. Wtedy dowiedzieli¶my siê o trasie przebiegu ruroci±gu.
- Z naszej inicjatywy 26.09.2013 odby³o siê pierwsze spotkanie, u nas w Radziwiu, na tematy techniczne, z przedstawicielami Wodoci±gów.
- Z naszej inicjatywy odby³o siê 14.10.2013 spotkanie mieszkañców Radziwia z Prezydentem miasta i Wodoci±gami.
- Z naszej inicjatywy odby³o siê 05.11.2013 spotkanie Przewodnicz±cej naszej Rady Mieszkañców z Prezydentem miasta.
- Z naszej inicjatywy 26.11.2013 mia³o miejsce otwarte posiedzenie Rady Mieszkañców z przedstawicielami Wodoci±gów.
- Przekazali¶my do Urzêdu Miasta, Wodoci±gów i Miejskiego Zarz±du Dróg wiele pism z zapytaniami, tak Rada Mieszkañców jak i mieszkañcy sami indywidualnie i zbiorowo.
- Konsultowali¶my nasze posuniêcia z prawnikami i fachowcami z bran¿y sanitarnej i drogowej.

Gdyby¶my, od wrze¶nia 2013 roku, nie podejmowali ¿adnych dzia³añ, to na wiosnê tego roku, po³o¿ono by ruroci±g tranzytowy (t³oczny), tras± projektowan±, bez zrobienia czegokolwiek wiêcej, poza now± warstw± asfaltu!
Na dzieñ dzisiejszy mówi± ju¿ te¿ o po³o¿eniu nowego wodoci±gu (to problem Wodoci±gów!), byæ mo¿e kanalizacji deszczowej, wrysowana jest koncepcja instalacji gazowej.
Nale¿y zauwa¿yæ, ¿e ruroci±g tranzytowy (t³oczny), jak i nowy wodoci±g s± nam zbêdne!
Brakuje instalacji ciep³owniczej, brakuje przesuniêcia s³upów energetycznych w celu poszerzenia jezdni do sze¶ciu metrów.

Rekompensat± za lokalizacjê ruroci±gu ze ¶ciekami z Gór i Ciechomic dla mieszkañców Radziwia winien byæ kompleksowy remont ulicy Zielonej, z u³o¿eniem instalacji gazowej i deszczowej, remontem wodoci±gu, poszerzeniem jezdni do sze¶ciu metrów, dokoñczeniem budowy chodników, zostawieniem miejsca dla instalacji ciep³owniczej i czego¶ jeszcze.

==========================================================

[ Dodano: Pi± Sty 17, 2014 00:24 ]
OTRZYMALI¦MY MAPY

Kilka dni po spotkaniu w Górach (12.09.2013), na którym Przewodnicz±ca naszej RMO o to poprosi³a, otrzymali¶my od Wodoci±gów mapy z naniesion± tras± ruroci±gu tranzytowego (t³ocznego) przez Radziwie. Mapy bez jakichkolwiek opisów.
Obejrzeli¶my te mapy, skonsultowali¶my z doradcami i przygotowali¶my pytania do Inwestora, czyli Wodoci±gów.
Z Wodoci±gami umówili¶my siê na spotkanie w dniu 26.09.2013.
My, czyli niektórzy cz³onkowie Rady Mieszkañców oraz zainteresowani i kompetentni mieszkañcy.

==========================================================

[ Dodano: Pi± Sty 17, 2014 00:34 ]
Pytania do Inwestora w sprawie tranzytu ¶cieków przez Radziwie przygotowane na spotkanie w dniu 26.09.2013

Nasze stanowisko:
MY TE¯ CIESZYMY SIÊ Z BUDOWY KANALIZACJI W GÓRACH I CIECHOMICACH, TYLKO TA TRASA RUROCIAGU TRANZYTOWEGO...

Nasze pytania:
1. Na jakim etapie jest obecnie projektowanie ruroci±gu tranzytowego ¶cieków przez Radziwie?
2. Czy ruroci±g tranzytowy bêdzie mia³ po³±czenie funkcjonalne z systemem odprowadzania ¶cieków dzia³aj±cym w Radziwiu?
3. Je¿eli nie, to dlaczego ma byæ prowadzony przez centrum Radziwia, nasyconym infrastruktur± komunaln±? (wy³±czenia w ruchu ulicznym, problemy komunikacyjne, du¿e koszty niszczenia i naprawy nawierzchni).
4. Czy rozwa¿ne by³y inne trasy przebiegu ruroci±gu? (je¿eli nie to dlaczego, kto jest pomys³odawc± tej trasy?)
5. Jaki wp³yw na ¿ycie w Radziwiu bêdzie mia³a eksploatacja ruroci±gu (studzienki, pompy, awarie, zapachy)?
6. Czy planowane s± stacje pomp i zabezpieczenia w przypadku awarii lub klêski ¿ywio³owej np. powodzi.
7. Jaki jest planowany przesy³ ¶cieków w: 1 roku eksploatacji, po 3 latach, po 5 latach, docelowy?
8. Czy by³y prowadzone konsultacje spo³eczne z mieszkañcami Radziwia?
9. Jakie parametry ma mieæ projektowany ruroci±g (¶rednica i materia³ rury, g³êboko¶æ po³o¿enia w gruncie, studnie rewizyjne, pompy, system kontroli przep³ywu, przewidywany czas eksploatacji)?
10. Jakie s± wymagania co do trasy przebiegu ruroci±gu (w³asno¶æ gruntów, dostêp, dojazd sprzêtu, energia elektryczna, czy mo¿na po mokrad³ach, przemarzanie)?

Te trzy kolejne pytania lepiej zadaæ NA PI¦MIE:
11. Czy znana jest Wam infrastruktura komunalna na trasie planowanego ruroci±gu?
12. Czy znane s± Wam plany i zamiary mieszkañców w tym zakresie?
13. Jaki wp³yw bêdzie mia³ przebieg ruroci±gu na inne przebiegi wymagane prawem lub planowane w przysz³o¶ci (odprowadzenie deszczówki, gazoci±g, infrastruktura ciep³ownicza)

==========================================================


[ Dodano: Sob Sty 18, 2014 22:16 ]
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI WODOCIAGÓW NA TEMATY TECHNICZNE

26.09.2013 roku, w Radziwiu, mia³o miejsce spotkanie Rady Mieszkañców z przedstawicielami Wodoci±gów panami Strza³kowskim i Gañko.
Dowiedzieli¶my siê, ¿e:
- koñczy siê projektowanie
- ruroci±g, faktycznie jest tranzytowy, czyli nie ma nic wspólnego z kanalizacj± w Radziwiu
- trasê ustalono w 2006 roku
- rozwa¿ano inne trasy, tylko nie ma na to dowodów
- ruroci±g bêdzie szczelny, dwie rury o ¶rednicy 110mmm, studzienki bêd± mia³y ¶rednicê 2 metry, w ulicy Zielonej bêdzie ich piêæ
- nie by³y prowadzone konsultacje spo³eczne.

My przedstawili¶my nasze zastrze¿enia co do ilo¶ci zakrêtów na trasie ruroci±gu.
Bed± du¿e opory przep³ywu.
Przedstawili¶my nasze obawy co do mo¿liwo¶ci u³o¿enia w przysz³o¶ci w ulicy Zielonej kanalizacji deszczowej, gazowej i ciep³owniczej.
Dyskusja, przy mapach, by³a burzliwa.

Ze spotkania jest nagrana ¶cie¿ka d¼wiêkowa.

=====================================


[ Dodano: Sob Sty 18, 2014 22:21 ]
PISMO DO WODOCI¡GÓW O OPRACOWANIE TRAS ALTERNATYWNYCH

Rada Mieszkañców P³ock, dn. 04.10.2013r.


Wodoci±gi P³ockie sp. z o.o.


dot. ruroci±gu tranzytowego ¶cieków przez Radziwie (projekt)

Dziêkujemy za przekazane nam mapy ukazuj±ce projektowan± trasê przebiegu ruroci±gu tranzytowego ¶cieków z Gór i Ciechomic oraz za uzupe³niaj±c± wizytê u nas panów Strza³kowskiego i Gañko kompetentnie wyja¶niaj±cych ró¿ne aspekty tego projektu.
Na podstawie nabytej, w ten sposób, przez nas wiedzy oraz sugestii naszych doradców wyra¿amy swój wielki niepokój co do projektowanej trasy tego ruroci±gu.
Wed³ug nas, u³o¿ony zgodnie z projektem ruroci±g, uniemo¿liwi nam w przysz³o¶ci gazyfikacjê osiedla oraz rozbudowê infrastruktury komunalnej, chocia¿by o kanalizacjê deszczow±.
W zwi±zku z tym prosimy o propozycje alternatywnych tras przebiegu w/w ruroci±gu przez nasze osiedle. Dobrym miejscem do tego bêdzie spotkanie z Prezydentem miasta P³ocka w dniu 14 pa¼dziernika w Radziwiu.

======================================

[ Dodano: Sob Sty 18, 2014 22:25 ]
APEL DO MIESZKAÑCÓW PRZED SPOTKANIEM Z PREZYDENTEM

UWAGA UWAGA UWAGA

RUROCI¡G Z GÓR I CIECHOMIC MO¯E ZABLOKOWAÆ ROZWÓJ RADZIWIA

12 wrze¶nia, tego roku, mia³o miejsce spotkanie mieszkañców Gór i Ciechomic na temat budowy kanalizacji na tych osiedlach.
Przedstawiciele naszej Rady Mieszkañców, obecni na tym spotkaniu, dowiedzieli siê, ¿e ¦CIEKI Z TYCH dzielnic p³yn±æ bêd± przez Radziwie ulicami: Kolejow±, Zielon±, Szkutnicz±, So³dka przez Pop³aciñsk± do nowej przepompowni nad Wis³± i dalej pod dnem rzeki do Maszewa.
Rada Mieszkanców niezw³ocznie wyst±pi³a do Wodoci±gów o mapy pokazuj±ce którêdy przez Radziwie poprowadzony bêdzie ruroci±g tranzytowy ze ¶ciekami.

Trasa tego ruroci±gu budzi nasz du¿y niepokój. Zachodzi obawa, ¿e PO WYBUDOWANIU TEGO RUROCI¡GU, ZABRAKNIE MIEJSCA NA POPROWADZENIE, W PRZYSZ£O¦CI, NAM POTRZEBNYCH INSTALACJI JAK DESZCZOWEJ CZY TE¯ GAZOWEJ.
Sprawa jest pilna, gdy¿ koñczy siê projektowanie i lada dzieñ rusz± roboty ziemne.

26 wrze¶nia, z naszej inicjatywy, dosz³o do spotkania z przedstawicielami Wodoci±gów. Dowiedzieli¶my siê wówczas, ¿e trasê ruroci±gu wyznaczono ju¿ w 2007 roku !!!!. Dowiedzieli¶my siê te¿, ¿e bêd± to 2 (dwie) rury, g³ówna i rezerwowa, a studzienki bêd± mia³y ¶rednicê DWÓCH metrów !!! Tylko w ulicy Zielonej, takich studzienek (studni) bêdzie piêæ !!!
Ruroci±g bêdzie tranzytowy i nie bêdzie mia³ NIC WSPÓLNEGO Z NASZ¡ KANALIZACJ¡. Nie jeste¶my przeciwni ruroci±gowi ale niech idzie tras± mniej koliduj±c± z nasz± infrastruktur±.
Sprawa tego ruroci±gu to nie jest problem tylko mieszkañców tych ulic, którymi bêdzie prowadzi³ to jest sprawa CA£EGO Radziwia. Poniewa¿:

1. Ulice Kolejowa, Dobrzykowska, Zielona, Pop³aciñska s± ulicami STRATEGICZNYMI, którymi kiedy¶ gaz "wejdzie" do Radziwia, albo nie wejdzie.
2. Od tych ulic odchodz± inne uliczki boczne i OD NICH, do tych uliczek dochodz± woda, gaz i inne media.
3. Jak nie da siê doprowadziæ gazu do domów przy ulicy Zielonej i ulic z ni± zwi±zanych, to mo¿e byæ za ma³o odbiorców w Radziwiu i gazu nikt nie dostarczy.
4. Ulica Zielona jest rozwojowa. Przy tej ulicy i uliczkach od niej odchodz±cych ludzie siê buduj±.
W tym miesi±cu, 14 pa¼dziernika o godzinie 17-ej w Gimnazjum, odbêdzie siê spotkanie mieszkañców z Prezydentem miasta P³ocka na ten temat.

W interesie nas, mieszkañców Radziwia, jest jak najwiêksza frekwencja na tym spotkaniu. Spotykamy siê 14 pa¼dziernika!!

========================================

[ Dodano: Sob Sty 18, 2014 22:27 ]
SPOTKANIE Z PREZYDENTEM W RADZIWIU 14.10.2013R.

Na spotkanie z Prezydentem przysz³o ponad 100 mieszkañców.
Go¶cili¶my zastêpcê Prezydenta p. Siemi±tkowskiego, przdstawicieli Wodoci±gów: wiceprezesa p. Wi¶niewskiego, p. Strza³kowskiego, pana Gañko i p. Hermanowsk± oraz dyrektora MZD p. Antoszka.

Spotkanie by³o bardzo burzliwe.
Mieszkañcy mieli du¿o pytañ i zarzutów do budowy ruroci±gu.
Na pytanie o autorów trasy ruroci±gu, pan Wi¶niewski odpowiada³ wymijaj±co by w koñcu stwierdziæ, ¿e odpowiedzialno¶æ za ni± bior± Wodoci±gi P³ockie sp. z o.o.!?
Pan Strza³kowski za¶ zapytany stwierdzi³, ¿e rozporz±dzenie Ministra Transportu z 1999 roku w sprawie zasad umieszczania infrastruktury w drogach obowi±zuje wy³acznie przy budowie nowych dróg!?
Pani Hermanowska poinformowa³a nas o tym jak mieszkañcy byli powiadamiani o inwestycji. By³o og³oszenie na tablicy w Urzêdzie Miasta i w Internecie!?
My za¶ przedstawili¶my problemy z przejezdno¶ci± ulicy Zielonej.

Ze spotkania nagrana jest ¶cie¿ka d¼wiêkowa.

===================================

[ Dodano: Sob Sty 18, 2014 22:28 ]
PISMO-APEL DO CZ£ONKÓW ZESPO£U UZGADNIANIA DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ W UM

P³ock-Radziwie, dn. 14.10.2013r.

Sz.P.

..........................................................................

Cz³onek Zespo³u Uzgadniania Dokumentacji Projektowej

dzia³aj±cy przy Wydziale Geodezji i Katastru
Urzêdu miasta P³ocka

W zwi±zku z projektem ruroci±gu tranzytowego z osiedla Góry przez nasze osiedle Radziwie do pompowni nad Wis³±, prosimy o Pana(Pani) opiniê czy w/w projekt uwzglêdnia docelowo realizacjê instalacji gazowej, kanalizacji deszczowej, ruroci±gów ciep³owniczych, podziemnej instalacji energetycznej NN, podziemnej instalacji telekomunikacyjnej na trasie jego przebiegu w ulicach: Kolejowa, Zielona, Szkutnicza, Teligi, So³dka i Pop³aciñska.
Nasze pytanie wynika z troski o przysz³e warunki zamieszkania w rejonie naszych w/w ulic i z Rozporz±dzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaæ drogi publiczne i ich usytuowanie.
Przepisy rozporz±dzenia stosuje siê przy projektowaniu, wykonywaniu dróg publicznych i zwi±zanych z nimi urz±dzeñ budowlanych, a tak¿e ich odbudowie, rozbudowie, przebudowie oraz przy remontach objêtych obowi±zkiem uzyskania pozwolenia na budowê.
(Przepisy ogólne, § 2)
Usytuowanie infrastruktury w ulicy powinno uwzglêdniaæ planowan± docelow± realizacjê ulicy. Nowa infrastruktura podziemna nie powinna byæ usytuowana pod jezdni± istniej±c± i docelow±.
(Infrastruktura techniczna w pasie drogowym nie zwi±zana z drog±, § 140 pkt 8).

Mieszkañcy osiedla Radziwie
zebrani (w liczbie ok. 100 osób) w dniu 14.10.2013r. na spotkaniu z
Prezydentem miasta P³ocka
oraz z przedstawicielami
firmy Wodoci±gi P³ockie sp. z o.o.,
i Miejskiego Zarz±du Dróg

===================================

[ Dodano: Sob Sty 18, 2014 22:34 ]
NASZE ROZWA¯ANIA W TEMACIE

- Gdzie w Polsce taki ruroci±g t³oczny pracuje? Ile lat? O podobnych parametrach technicznych.

- Problemy eksploatacyjne w przysz³o¶ci to problem te¿ DLA NAS!

- Jest to ruroci±g tranzytowy!

- Za samo jego istnienie winno Miasto nam "zap³aciæ i p³aciæ"! Trasa winna byæ inna!

- Wodoci±gi zaoszczêdzi³y na nas! Oszczêdno¶ci faktyczne na oczyszczalni (31 mlnz³) i koszty kosztorysowe robót pozosta³ych.

- Czy w aneksie do umowy z NFO¦ zawarto klauzulê wzrostu kosztów etapu I-go i cofniêcie pieniêdzy z etapu II-go? Który etap jest wa¿niejszy?

- Uporz±dkowanie gospodarki ¶ciekowej na terenie miasta P³ocka

Akurat dla Radziwia, nie jest to porz±dkowanie. Przy zaproponowanej trasie jest to ingerencja w gospodarkê ¶ciekow± i blokowanie rozwoju innej infrastruktury.

- Projekt budzi zastrze¿enia natury in¿ynierskiej. Du¿a ilo¶æ zakrêtów pod k±tem prostym to hamowanie przep³ywu.

-------------------------------------------------------------------------

Do naszych koncepcji tras ruroci±gu tranzytowego przyjêli¶my za³o¿enia:
- w mo¿liwie najmniejszym stopniu ma mieæ styk lub kolidowaæ z nasz± infrastruktur± komunaln±
- ma byæ zapewniony dostêp na ca³ej trasie
- ma przebiegaæ na gruntach Skarbu Pañstwa, Gminy a wyj±tkowo prywatnych
- ma porz±dkowaæ Radziwie a nie wprowadz± chaos
- ma mieæ jak najmniej zakrêtów pod k±tem prostym (³atwo¶æ przep³ywu)

---------------------------------------------------------------------------
Projekt jest wadliwy w czê¶ci dotycz±cej trasy ruroci±gu tranzytowego przez Radziwie

==========================================

[ Dodano: Sob Sty 18, 2014 22:37 ]
NASZE PROPOZYCJE TRAS ALTERNATYWNYCH - PISMO DO WODOCI¡GÓW

P³ock, 14.10.2013r.

Pan Marek Naworski
Prezes Zarz±du
Wodoci±gi P³ockie sp. z o.o.
w/m

Dobrze siê sta³o, ¿e na nasz± pro¶bê odwiedzili Pañstwo nas w dniu 26 wrze¶nia br. bêd±c obecni na posiedzeniu naszej Rady Mieszkañców oraz ponownie w dniu 14 pa¼dziernika br. na spotkaniu z Prezydentem Miasta. G³ównym powodem i tematem spotkañ by³ projektowany ruroci±g tranzytowy ze ¶ciekami z Gór i Ciechomic. Znaj±c Wasz± koncepcjê funkcjonowania gospodarki ¶ciekowej w P³ocku, rozumiemy, z tej koncepcji wynikaj±c±, potrzebê budowy ruroci±gu t³ocznego.
CA£KOWICIE ZA¦ NIE ZGADZAMY SIÊ Z PROPONOWAN¡ TRAS¡ JEGO PRZEBIEGU.
Z przykro¶ci± stwierdzamy, i¿ mimo dwukrotnych Waszych wizyt u nas i telefonicznych rozmów na ten temat Przewodnicz±cej naszej Rady Mieszkañców, nie przedstawili¶cie nam Pañstwo propozycji innych tras przebiegu. Nie us³yszeli¶my nawet o rozwa¿aniu takowych w przesz³o¶ci. Nie dowiedzieli¶my siê te¿ kto, kiedy i czym siê kierowa³ proponuj±c zawart± w projekcie trasê. Pro¶bê w tej sprawie przedstawili¶my dnia 26.09.2013 oraz nasza Rada Mieszkañców pisemnie. Na spotkaniu w dniu 14.10.2013 próbowali¶my przedstawiæ nasze propozycje przebiegu trasy ruroci±gu, niestety, bez Waszego zainteresowania.
RUROCI¡G TAK - PROJEKTOWANA TRASA NIE!
Nasze propozycje tras przebiegu ruroci±gu.
Do naszych koncepcji tras ruroci±gu tranzytowego przyjêli¶my za³o¿enia:
- w mo¿liwie najmniejszym stopniu ma mieæ styk lub kolidowaæ z nasz± osiedlow±
infrastruktur± komunaln±
- ma byæ zapewniony dostêp ekipy eksploatacyjnej na ca³ej trasie
- ma przebiegaæ na gruntach Gminy, Skarbu Pañstwa a wyj±tkowo prywatnych
- ma porz±dkowaæ Radziwie a nie wprowadzaæ chaos
- ma mieæ jak najmniej zakrêtów pod k±tem prostym (³atwo¶æ przep³ywu)

1. Trasy po³udniowe. Przej¶cie pod torami z ulicy Kolejowej przed i na wysoko¶ci d. dworca. Dalej Tartaczn± po³udniow± (fragment przez grunty prywatne), przez teren d. Mleczarni do Tartacznej, przej¶cie do Zielonej dzia³kami 2492 (SP) lub 2484 (G) lub 2483 (SP). Z Zielonej dzia³k± gminn± do Pop³aciñskiej. Trasa przez dzia³kê 2492 jest najbardziej optymalna. Praktycznie omija Radziwie. Wariantem jest doj¶cie do Zielonej dzia³k± 1630 (G), dalej Szkutnicz±, Teligi i So³dka. W przypadku k³opotów z poprowadzeniem ruroci±gu Tartaczn± po³udniow± mo¿na poprowadziæ go Tartaczn± g³ówn±. Niestety, jest ona miejscami bardzo w±ska na obszarze zabudowanym.
2. Trasa kolejowa. Przej¶cie pod torami z ulicy Kolejowej na wysoko¶ci d. dworca. Dalej bocznic± kolejow± do Pop³aciñskiej. Tak poprowadzony jest ju¿ wodoci±g.
3. Trasa prosta. Kolejow± do Pop³aciñskiej.

Mieszkañcy osiedla Radziwie zebrani (w liczbie ok. 100 osób) w dniu 14.10.2013br.
na spotkaniu z Prezydentem miasta P³ocka
oraz z przedstawicielami firmy Wodoci±gi P³ockie sp. z o.o., i Miejskiego Zarz±du Dróg

Za³±cznik: mapka

==========================================

[ Dodano: Sob Sty 18, 2014 22:39 ]
PISMO DO WODOCIAGÓW O UWZGLÊDNIENIE INNYCH INSTALACJI

P³ock, dn. 29.10.2013 r.

Wodoci±gi P³ockie sp. z o.o.
09-402 P³ock
ul. harc. A. Gradowskiego 11

W zwi±zku z projektem ruroci±gu tranzytowego z osiedla Góry przez nasze osiedle Radziwie do pompowni nad Wis³±, prosimy Was o uwzglêdnienie w projekcie docelowo realizacji instalacji gazowej, kanalizacji deszczowej, ruroci±gów ciep³owniczych, podziemnej instalacji energetycznej NN, podziemnej instalacji telekomunikacyjnej na trasie jego przebiegu w ulicach: Kolejowa, Zielona, Szkutnicza, Teligi, So³dka i Pop³aciñska.
Nasza pro¶ba wynika z troski o przysz³e warunki zamieszkania w rejonie naszych w/w ulic i z Rozporz±dzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaæ drogi publiczne i ich usytuowanie.
Przepisy rozporz±dzenia stosuje siê przy projektowaniu, wykonywaniu dróg publicznych i zwi±zanych z nimi urz±dzeñ budowlanych, a tak¿e ich odbudowie, rozbudowie, przebudowie oraz przy remontach objêtych obowi±zkiem uzyskania pozwolenia na budowê.
(Przepisy ogólne, § 2)
Usytuowanie infrastruktury w ulicy powinno uwzglêdniaæ planowan± docelow± realizacjê ulicy. Nowa infrastruktura podziemna nie powinna byæ usytuowana pod jezdni± istniej±c± i docelow±.
(Infrastruktura techniczna w pasie drogowym nie zwi±zana z drog±, § 140 pkt 8).
Do z³o¿enia powy¿szego wniosku upowa¿nili nas Mieszkañcy osiedla Radziwie zebrani (w liczbie ok. 100 osób) w dniu 14.10.2013r. na spotkaniu z Prezydentem miasta P³ocka oraz z przedstawicielami firmy Wodoci±gi P³ockie sp. z o.o., i Miejskiego Zarz±du Dróg.
Pragniemy te¿ zauwa¿yæ, ¿e nie rezygnujemy ze starañ o zmianê trasy przebiegu ruroci±gu.

=======================================

[ Dodano: Sob Sty 18, 2014 22:41 ]
PISMO DO MIEJSKIEGO ZARZ¡DU DRÓG

P³ock, dn. 30.10.2013 r.

Pan
Marek Antoszek
Dyrektor
Miejskiego Zarz±du Dróg
ul. Bielska 9/11, 09-400 P³ock

Nawi±zuj±c do spotkania, w dniu 14 pa¼dziernika tego roku, mieszkañców Radziwia z Prezydentem miasta P³ocka, przedstawicielami Wodoci±gów P³ockich sp. z o.o. i Miejskiego Zarz±du Dróg w osobie Szanownego Pana, uprzejmie pytamy o stan prac nad projektem kanalizacji deszczowej w ulicy Zielonej.

========================================

[ Dodano: Sob Sty 18, 2014 23:53 ]
OPIS SYTUACJI NA 28.10.2013R.

JEST TO RUROCI¡G TRANZYTOWY, NIC NIE MAJ¡CY WSPÓLNEGO Z NASZ¡ KANALIZACJ¡ I NIE WYMAGAJ¡CY, POZA DOJAZDEM, INNYCH MEDIÓW (pr±d, woda, telekomunikacja).

Rozumiemy potrzebê poprowadzenia ruroci±gu tranzytowego przez nasze osiedle. Nie zgadzamy siê z proponowan± tras± jego przebiegu.

Projekt realizowany jest przez Wodoci±gi P³ockie w ramach ogólnopolskiego programu Narodowej Strategii Spójno¶ci "Infrastruktura i ¶rodowisko" dofinansowywanego przez Uniê Europejsk± w ramach Funduszu Spójno¶ci.
Projekt wspó³finansowany przez Uniê Europejsk± ze ¶rodków Funduszu Spójno¶ci i w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko. (z plakatu)

Nale¿y za³o¿yæ, ¿e WSZYSCY CHC¡ ABY PROJEKT BY£ ZREALIZOWANY ZGODNIE ZE SZTUK¡ IN¯YNIERSK¡, ZASADAMI WSPÓ£¯YCIA SPO£ECZNEGO I TROSK¡ O ¦RODOWISKO.
Czy wszyscy i co z tego wysz³o???

JEST TO BUBEL PROJEKTOWY, TAK JAK P£OCKIE MOLO bo:
- trasa ruroci±gu TRANZYTOWEGO prowadzi przez centrum Radziwia, gdzie zagêszczenie infrastruktury miejskiej jest najwiêksze i jej budowa (tej infrastruktury) nie jest zakoñczona a s± do dyspozycji tereny niezamieszka³e i nie wymagaj±ce dewastacji dróg przy budowie
- nie powiadomiono mieszkañców o planowanej inwestycji. Wywieszenie informacji gdzie¶ tam na tablicy, na którym¶ piêtrze jakiego¶ urzêdu nie mo¿na traktowaæ jako powiadomienia. Mamy Radê Mieszkañców, mamy swoich radnych, mamy ambonê w ko¶ciele, mamy w³asne tablice og³oszeniowe. Czy nie mo¿na by³o ich u¿yæ? Zabrak³o wiedzy, dobrej woli czy pieniêdzy?
- nie wy³o¿ono do wgl±du dokumentacji projektowej mimo i¿ jest to inwestycja U¯YTKU PUBLICZNEGO
- nie uzgadniano z mieszkañcami trasy ruroci±gu, a dzisiaj nie mo¿na odnale¼æ jej pomys³odawcy
- poza potrzeb± u³o¿enia ruroci±gu nie uwzglêdniono ¿adnych innych potrzeb, wa¿niejsza rura ni¿ ludzie

Historia tras alternatywnych
Jak tylko dowiedzieli¶my siê o projektowanym ruroci±gu tranzytowym, a by³o to 12.09.2013 r., na spotkaniu Prezydenta Miasta z mieszkañcami Gór i Ciechomic w sprawie rozbudowy i budowy u nich kanalizacji ¶ciekowej, ¿±dali¶my od inwestora czyli Wodoci±gów P³ockich pe³nej informacji na ten temat. Ju¿ na tym spotkaniu, na pro¶bê Teresy Kijek, przewodnicz±cej naszej Rady Mieszkañców, prezes Wodoci±gów poda³ trasê przebiegu ruroci±gu przez Radziwie. Na jej wniosek, po trzech dniach, mieli¶my te¿ mapy z wyrysowanym jego przebiegiem.
Od pierwszego spotkania dnia 26.09.2013 i 14 pa¼dziernika oraz w rozmowach telefonicznych (z przedstawicielami Wodoci±gów, zajmuj±cymi siê projektem), pytali¶my o uzasadnienie dla zawartej w projekcie trasy ruroci±gu tranzytowego i przedstawienie propozycji innych tras przebiegu. Nie doczekawszy siê odpowiedzi na nasze postulaty, ostatecznie 24 pa¿dziernika z³o¿yli¶my do Wodoci±gów nasze propozycje tras alternatywnych.

Dwie wizje realizacji projektu

1. Ruroci±g k³adziony jest po trasie ukazanej w projekcie.
Wodoci±gi i w³adze Miasta obiecuj±, ¿e "przy okazji" u³o¿± w Zielonej kanalizacjê deszczow±. Obiecuj± te¿, ¿e w Zielonej znajdzie siê miejsce na poprowadzenie instalacji gazowej. Nie obiecuj± miejsca dla instalacji ciep³owniczej i telekomunikacyjnej... Te obiecanki pojawi³y siê dopiero po naszych dzia³aniach (wymuszone spotkania, pisma, upublicznienie).
Bêdzie olbrzymie zamieszanie w Radziwiu w trakcie budowy ruroci±gu. Dwie rury, studnie o ¶rednicy 2m (w samej Zielonej bêdzie ich piêæ). Chaos komunikacyjny, przy w±skich ulicach i du¿ej gêsto¶ci zamieszkania, gwarantowany.
Co bêdzie po wybudowaniu ruroci±gu, w czasie jego eksploatacji??? Przegl±dy, awarie. To jest nowa technologia transportu ¶cieków na du¿e odleg³o¶ci, brak do¶wiadczeñ.
Ruroci±g w tej wersji to:
- dzia³anie "na dzi¶", "tu i teraz", "po nas choæby potop", brak my¶lenia o przysz³ych pokoleniach
- lekcewa¿enie obecnych i przysz³ych potrzeb komunalnych mieszkañców
- lekcewa¿enie prawa mieszkañców do spokoju w miejscu zamieszkania
- przysz³o¶æ oparta na obiecankach
- stracenie okazji do zagospodarowania zachodniej czê¶ci Radziwia (projekt jest wspó³finansowany przez Miasto)
- byæ mo¿e wy¿sze koszty budowy i eksploatacji

1. Ruroci±g k³adziony jest po trasie omijaj±cej centrum Radziwia, poza zamieszkanymi ulicami.

Ruroci±g w tej wersji to:
- dzia³anie nakierowane na przysz³o¶æ, my¶lenie o przysz³ych pokoleniach
- brak kolizji z lokaln± infrastruktur± komunaln±
- brak "kolizji" z mieszkañcami
- pocz±tek zagospodarowania terenów zaniedbanych
- niezale¿no¶æ w dzia³aniach budowniczych i eksploatorów

Projekt w nazwie ma "uporz±dkowanie", niech wiêc porz±dkuje.

W ka¿dej z tych wersji mieszkañcy Radziwia, mniej lub bardziej, odczuj± ruroci±g.
"Rekompensat±" za budowê winien byæ kompletny remont ulicy Zielonej, z poszerzeniem jezdni do minimum sze¶ciu metrów. To bêdzie wieloletnia inwestycja, je¶li ma byæ zrobiona solidnie. Taka "pami±tka" po budowie.
"Rekompensat±" za jego eksploatacjê winna byæ za¶ sta³a 50% zni¿ka za odprowadzanie ¶cieków z terenu Radziwia. Wtedy nawet "polubi±" ten ruroci±g tranzytowy. Obecna stawka jest niesprawiedliwa, ze wzglêdu na powszechne u nas posiadanie i podlewanie ogródków.

Przez ostatni miesi±c rozmawiali¶my z wieloma osobami z Radziwia i z P³ocka na temat tego ruroci±gu. Wiele z nich s± fachowcami z bran¿y. Pokazywali¶my im mapy.
NIKT nie popar³ projektowanej trasy. Ich wypowiedzi by³y dla projektanta bardzo krytyczne.

Inwestor ma jeszcze du¿o czasu i pieniêdzy aby dokonaæ zmian w projekcie. Zaoszczêdzi³ ponad 30 milionów na pierwszym etapie.
Proponowane przez nas trasy biegn± terenami gminnymi lub pañstwowymi.
Do wiosny mo¿na to zrobiæ. Jak nie do tej, to do nastêpnej. Ruroci±g przez Radziwie mo¿e byæ OSTATNIM realizowanym elementem inwestycji!
----------------------------------
W ca³ej Polsce obecnie buduje siê du¿o podobnych ruroci±gów t³ocznych.
Pojawiaj± siê do¶wiadczenia z budowy.
Brak do¶wiadczeñ z eksploatacji.
Trasy przebiegu s± ró¿ne. Nie unika siê pól, ³±k czy lasów.
----------------------------------
Wodoci±gi projektu nie chc± udostêpniæ. Udostepni± jak ZUDT zaakceptuje projekt, co ma nast±piæ w czwartek 31 pa¼dziernika.
Wed³ug pani Hermanowskiej w ulicy Zielonej zmieszcz± siê, poza istniej±cymi, wszystkie media: gaz, deszczówka, telekomunikacja, ciep³o...
Pani Hermanowska ujawni³a, ¿e zespó³, który zaproponowa³ i opracowa³ w 2006 roku trasê przebiegu ruroci±gu ju¿ NIE ISTNIEJE
Pani Hermanowska uwa¿a, ¿e w sposób w³a¶ciwy Wodoci±gi powiadomi³y mieszkañców Radziwia o inwestycji.
Stwierdzi³a te¿, ¿e zmiana trasy zajmie jeden rok.
Z pani± Hermanowsk± by³a rozmowa telefoniczna w poniedzia³ek 28 pa¼dziernika 2013.
---------------------------------

[ Dodano: Sob Sty 18, 2014 23:58 ]
SPOTKANIE PRZEWODNICZ¡CEJ RADY MIESZKAÑCÓW Z PREZYDENTEM MIASTA ANDRZEJEM NOWAKOWSKIM
Scenariusz spotkania

Panie Prezydencie

W tym roku, w tej kadencji Rady Mieszkañców i koñcówce Pañskiej kadencji trafi³y nam siê dwie wielkie, jak na Radziwie, inwestycje.
1. Park Gromadzki
2. Ruroci±g tranzytowy ze ¶ciekami z Gór i Ciechomic

O obydwu inwestycjach dowiedzieli¶my siê "za 5 minut dwunasta".
Pierwsz± inwestycjê, po uniewa¿nieniu przetargu, i potem przy znakomitej wspó³pracy z Urzêdem Miasta, udaje siê kontynuowaæ ku zadowoleniu mieszkañców i jak nam siê wydaje, wspó³pracuj±cych z nami pracowników Ratusza.
Stary projekt by³ standardowy. Nie by³o za¶ rozmów z w³a¶cicielami dzia³ek s±siednich, nie zbadano potrzeb mieszkañców, nie zbadano gruntu, nie przewidziano ogrodzenia. (zdjêcie i ponowienie zaproszenia).
Z drug± inwestycj± jest, niestety, gorzej.
Od kiedy siê o niej dowiedzieli¶my, 12 wrze¶nia tego roku, nie uda³o nam siê przekonaæ Inwestora (Wodoci±gów P³ockich) do wspó³pracy. Owszem, na nasza pro¶bê dali nam mapy, na nasz± pro¶bê przyszli na spotkanie z Rad± Mieszkañców, na nasz± pro¶bê przyszli na spotkanie z Prezydentem. Niestety oczekiwanych efektów brak i czasu te¿ jest coraz mniej.
(Dajemy Prezydentowi mapkê do narysowania trasy).

My pierwsi w P³ocku zapoznali¶my siê z funkcjonowaniem kanalizacji podci¶nieniowej. My ja mamy od 10 lat! Nam nikt nie wmówi, ¿e jest bezproblemowa. Widzimy na co dzieñ je¿d¿±cych na rowerach pracowników Wodoci±gów i zagl±daj±cych do studzienek. To mo¿e niepokoiæ. W Radziwiu widzieli¶my i czuli¶my awarie oczyszczalni wielokrotnie.

St±d wiêkszo¶æ nie chce ¿adnej dodatkowej rury. Boi siê jej. To nie jest tylko jedna rura a dwie, to s± jeszcze liczne studzienki a w³a¶ciwie studnie 2-metrowej ¶rednicy!

S± tacy, nieliczni, co akceptuj± trasê projektow±, pod warunkiem jednoczesnego generalnego remontu ulicy Zielonej wraz z u³o¿eniem kanalizacji deszczowej, instalacji gazowej i uporz±dkowania instalacji energetycznej. Przy okazji nale¿y poszerzyæ jezdniê do minimum 6 metrów. Na pozosta³ych ulicach, którymi ma biec ruroci±g, musi pozostaæ miejsce na przysz³e instalacje. Gwarantowane miejsce!

Wiêksz± grupê stanowi± ci co uwa¿aj±, ¿e ruroci±g winien i¶æ inn± tras±, nie koliduj±c± z lokaln± infrastruktur±.
W zamian za u³o¿enie ruroci±gu w naszym osiedlu, w najbli¿szych piêciu latach zostanie wyremontowana ulica Zielona z poszerzeniem jezdni do minimum 6 metrów.

S± te¿ mieszkañcy obojêtni w stosunku do ruroci±gu.
Nale¿y zauwa¿yæ, ¿e na spotkanie z Prezydentem w dniu 14 pa¼dziernika przysz³o ponad 100 ¶wiadomych sytuacji mieszkañców.

Ulica Zielona jest ulic± strategiczn± w zachodniej czê¶ci Radziwia.
1. Ruch samochodowy jest tu 10-krotnie wiêkszy ni¿ na ulicy Pop³aciñskiej. Ponad 2500 samochodów na dobê.
2. Od infrastruktury w tej ulicy uzale¿nione s± ulice s±siaduj±ce.
3. W razie zablokowania ruchu w ulicy Portowej, ruch skierowany zostanie w ulicê Zielon±.
4. Jezdnia ulicy Zielonej ma 5,2 metra szeroko¶ci! Dwie ciê¿arówki nie mog± siê min±æ. Zagra¿a to bezpieczeñstwu.
5. Tu s± sklepy, hurtownia, firmy, jedyna droga dojazdowa do "Mleczarni", Przychodnia Zdrowia, buduje siê Park Gromadzki.
(zdjêcie)

My nie chcemy pisaæ skarg do NFO¦, daj±cego pieni±dze na projekt ani tym bardziej do Brukseli.
My nie chcemy zbieraæ podpisów pod protestem.
My nie chcemy robiæ szumu medialnego na forach internetowych.
Chcemy uczciwej wspó³pracy z Inwestorem

Projekt, wed³ug nas, w czê¶ci dotycz±cej ruroci±gu tranzytowego, jest wadliwy.
JEST TO BUBEL PROJEKTOWY, TAK JAK P£OCKIE MOLO bo:
- trasa ruroci±gu TRANZYTOWEGO prowadzi przez centrum Radziwia, gdzie zagêszczenie infrastruktury miejskiej jest najwiêksze i jej budowa (tej infrastruktury) nie jest zakoñczona a s± do dyspozycji tereny niezamieszka³e i nie wymagaj±ce dewastacji dróg przy budowie
- trasa ruroci±gów jest niezgodna z z Rozporz±dzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaæ drogi publiczne i ich usytuowanie.
Usytuowanie infrastruktury w ulicy powinno uwzglêdniaæ planowan± docelow± realizacjê ulicy. Nowa infrastruktura podziemna nie powinna byæ usytuowana pod jezdni± istniej±c± i docelow±.
(Infrastruktura techniczna w pasie drogowym nie zwi±zana z drog±, § 140 pkt 8).
- nie powiadomiono mieszkañców o planowanej inwestycji. Wywieszenie informacji gdzie¶ tam na tablicy, na którym¶ piêtrze jakiego¶ urzêdu nie mo¿na traktowaæ jako powiadomienia. Mamy Radê Mieszkañców, mamy swoich radnych, mamy ambonê w ko¶ciele, mamy w³asne tablice og³oszeniowe. Czy nie mo¿na by³o ich u¿yæ? Zabrak³o wiedzy, dobrej woli czy pieniêdzy?
- nie wy³o¿ono do wgl±du dokumentacji projektowej mimo i¿ jest to inwestycja U¯YTKU PUBLICZNEGO
- nie uzgadniano z mieszkañcami trasy ruroci±gu, a dzisiaj nie mo¿na odnale¼æ jej pomys³odawcy
- poza potrzeb± u³o¿enia ruroci±gu nie uwzglêdniono ¿adnych innych potrzeb, wa¿niejsza jest rura ni¿ ludzie.

6-10 osób potrafi wypracowaæ propozycje. Chodzi o wspólne wypracowywanie.

Jest tajemnicze zainteresowanie dzia³kami gminnymi, którymi mo¿na by poprowadziæ trasê alternatywn± ruroci±gu tranzytowego.
(zdjêcie)

Trasa alternatywna o¿ywia zachodni± czê¶æ Radziwia. Mo¿na tam zrobiæ ¶cie¿ki rowerowe.

Zezwolenie na budowê - po analizie tras alternatywnych.

W spotkaniu towarzyszy³y pani Przewodnicz±cej trzej mieszkañcy Radziwia.
Spotkanie nie by³o nagrywane.

=================================================

[ Dodano: Nie Sty 19, 2014 00:01 ]
PISMO DO PREZYDENTA 12.11.2013R.

P³ock, dn. 12.11.2013r.

Pan
Andrzej Nowakowski
Prezydent miasta P³ocka

Panie Prezydencie

Bardzo dziêkujemy za to, ¿e znalaz³ Pan czas na spotkanie z nami 5 listopada br., w tak istotnej dla mieszkañców Radziwia sprawie, jak± jest trasa ruroci±gu tranzytowego ze ¶ciekami z Gór i Ciechomic, ¿e mogli¶my przekazaæ Panu uwagi i propozycje skierowane do Pana Prezydenta na spotkaniu w dniu 14 pa¼dziernika.
Od kiedy siê o niej dowiedzieli¶my, 12 wrze¶nia tego roku, nie uda³o nam siê przekonaæ Inwestora (Wodoci±gów P³ockich) do wspó³pracy. Owszem, na nasz± pro¶bê dali nam mapy, na nasz± pro¶bê przyszli na spotkanie z Rad± Mieszkañców, na nasz± pro¶bê przyszli na spotkanie z Prezydentem. Niestety oczekiwanych efektów brak i czasu te¿ jest coraz mniej.
My pierwsi w P³ocku zapoznali¶my siê z funkcjonowaniem kanalizacji podci¶nieniowej. My j± mamy w Radziwiu od 10 lat! Nam nikt nie wmówi, ¿e jest bezproblemowa. Widzimy na co dzieñ je¿d¿±cych na rowerach pracowników Wodoci±gów i zagl±daj±cych do studzienek. To mo¿e niepokoiæ. W Radziwiu widzieli¶my i czuli¶my awarie oczyszczalni wielokrotnie. St±d wiêkszo¶æ nie chce ¿adnej dodatkowej rury. Boi siê jej. To nie jest tylko jedna rura a dwie, to s± jeszcze liczne studzienki a w³a¶ciwie studnie 2-metrowej ¶rednicy! S± tacy, nieliczni, co akceptuj± trasê projektow±, pod warunkiem jednoczesnego generalnego remontu ulicy Zielonej wraz z u³o¿eniem kanalizacji deszczowej, instalacji gazowej i uporz±dkowania instalacji energetycznej. Przy okazji nale¿y poszerzyæ jezdniê do minimum 6 metrów. Na pozosta³ych ulicach, którymi ma biec ruroci±g, musi pozostaæ miejsce na przysz³e instalacje. Gwarantowane miejsce! Wiêksz± grupê stanowi± ci co uwa¿aj±, ¿e ruroci±g winien i¶æ inn± tras±, nie koliduj±c± z lokaln± infrastruktur±. S± te¿ mieszkañcy obojêtni w stosunku do ruroci±gu.
Sprawê ruroci±gu uda³o nam siê ju¿ na tyle nag³o¶niæ, ¿e na spotkanie z Prezydentem w dniu 14 pa¼dziernika przysz³o ponad 100 ¶wiadomych sytuacji mieszkañców. Ruroci±g, bez wzglêdu na trasê przebiegu, bêdzie dla mieszkañców Radziwia k³opotem, tak w czasie budowy jak i jego eksploatacji. Ju¿ teraz, ze wzglêdu na kiepski projekt, jest zamieszanie. Zastanawiamy siê nad rekompensat± ze strony Urzêdu Miasta dla mieszkañców Radziwia.
Projekt, wed³ug nas, w czê¶ci dotycz±cej ruroci±gu tranzytowego, jest wadliwy z nastêpuj±cych powodów:
- trasa ruroci±gu TRANZYTOWEGO prowadzi przez centrum Radziwia, gdzie zagêszczenie infrastruktury miejskiej jest najwiêksze i jej budowa (tej infrastruktury) nie jest zakoñczona a s± do dyspozycji tereny niezamieszka³e i nie wymagaj±ce dewastacji dróg przy budowie
- trasa ruroci±gów jest niezgodna z z Rozporz±dzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaæ drogi publiczne i ich usytuowanie. Usytuowanie infrastruktury w ulicy powinno uwzglêdniaæ planowan± docelow± realizacjê ulicy. Nowa infrastruktura podziemna nie powinna byæ usytuowana pod jezdni± istniej±c± i docelow±. (Infrastruktura techniczna w pasie drogowym nie zwi±zana z drog±, § 140 pkt 8).
- nie powiadomiono mieszkañców o planowanej inwestycji. Wywieszenie informacji gdzie¶ tam na tablicy, na którym¶ piêtrze jakiego¶ urzêdu nie mo¿na traktowaæ jako powiadomienia. Mamy Radê Mieszkañców, mamy swoich radnych, mamy ambonê w ko¶ciele, mamy w³asne tablice og³oszeniowe. Czy nie mo¿na by³o ich u¿yæ? Zabrak³o wiedzy, dobrej woli czy pieniêdzy?
- nie wy³o¿ono do wgl±du dokumentacji projektowej mimo i¿ jest to inwestycja U¯YTKU PUBLICZNEGO
- nie uzgadniano z mieszkañcami trasy ruroci±gu
- od dwóch miesiêcy wnosimy do Wodoci±gów o opracowanie tras alternatywnych - bez skutku, forsuj± jedn± trasê, wyznaczon± siedem lat temu, do autorstwa której nikt siê nie przyznaje
- poza argumentami: tak musi byæ, nic siê nie da zmieniæ, brak czasu, mo¿emy straciæ dofinansowanie, damy sobie radê z licznymi zakrêtami... nie us³yszeli¶my argumentów technicznych, ekonomicznych czy te¿ spo³ecznych
- nie wykazano ¿adnych korzy¶ci dla mieszkañców z faktu u³o¿enia ruroci±gu
- roboty budowlane na drodze krajowej "60" spowoduj± powstanie olbrzymich korków, podobnie jak ewentualne awarie w czasie eksploatacji ruroci±gu.

Panie Prezydencie,
Apelujemy, prosimy o wspólne wypracowywanie alternatywnych tras przebiegu ruroci±gu, korzystniejszych ze wzglêdów ekonomicznych, technicznych i spo³ecznych. Zespó³ 6-10 osób mo¿e wypracowaæ propozycje. Trasa alternatywna mo¿e o¿ywiæ zachodni± czê¶æ Radziwia. Mo¿na tam zrobiæ ¶cie¿ki rowerowe. Przekazali¶my Panu nasze propozycje przebiegu tras.
Prosimy o wp³yniêcie na Inwestora aby takie trasy alternatywne opracowa³. Znajomo¶æ tras alternatywnych pozwoli Radzie Mieszkañców na zajêcie stanowiska w sprawie.
Zauwa¿yli¶my tajemnicze zainteresowanie dzia³kami gminnymi, którymi mo¿na by poprowadziæ trasê alternatywn± ruroci±gu tranzytowego.

Prosimy aby zezwolenie na budowê ruroci±gu Inwestor móg³ otrzymaæ po analizie tras alternatywnych i uzgodnieniu ich z mieszkañcami Radziwia.

Zale¿y nam na dobrej wspó³pracy i nie zale¿y nam na nag³a¶nianiu tej sprawy w mediach czy Internecie. Nie chcemy pisaæ skarg do NFO¦ czy te¿ do Brukseli.

Mieszkañcy osiedla Radziwie

Adres do korespondencji:
Teresa Kijek - za po¶rednictwem Biura Obs³ugi Rady Miasta.

===========================================

Trasy ró¿ne.jpg
Czerwona - trasa Wodoci±gów
Zielone - nasze warianty
Plik ¶ci±gniêto 2675 raz(y) 43,16 KB

Zielona szeroko¶æ 5,2.jpg
Plik ¶ci±gniêto 2675 raz(y) 50,88 KB

Zielona s³upy.jpg
Plik ¶ci±gniêto 2675 raz(y) 53,45 KB

Ostatnio zmieniony przez administrator Pon Sty 20, 2014 22:52, w ca³o¶ci zmieniany 13 razy  
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 19