Okolic@ Strona G³ówna Okolic@
Forum spo³eczno¶ci lokalnych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Spotkanie z prezydentem miasta P³ocka 7 grudnia 2011
Autor Wiadomo¶æ
OsieckiBogus³aw 

Do³±czy³: 18 Pa¼ 2008
Posty: 754
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Czw Gru 08, 2011 00:07   Spotkanie z prezydentem miasta P³ocka 7 grudnia 2011

Wczoraj 7 grudnia 2011 roku mia³o miejsce spotkanie mieszkañców Radziwia z prezydentem miasta P³ocka Andrzejem Nowakowskim, z-c± prezydenta Krzysztofem Buczkowskim i radnym miejskim Marcinem Flakiewiczem. Inicjatorem by³a Rada Mieszkañców Osiedla Radziwie.

Spotkanie, wcze¶niej zapowiadane na godzinê 19-±, na pro¶bê Prezydenta, rozpoczê³o siê o godzinie 18-ej. Mia³o to wp³yw na frekwencjê, gdy¿ o godz. 18-ej odprawiana by³a Msza ¶w. rekolekcyjna.

Mia³y byæ omawiane inwestycje miejskie w Radziwiu a w rzeczywisto¶ci 90% czasu spotkania poch³onê³a jedna inwestycja - blok socjalny przy ulicy Pop³aciñskiej.

Po wstêpnej prezentacji, cz³onek Rady Mieszkañców, S³awek Fija³kowski przypomnia³ tre¶æ listu Rady Mieszkañców do Prezydenta Miasta, bêd±cego protestem przeciwko budowie bloku socjalnego przy ulicy Pop³aciñskiej.

Ma³± sensacj± by³o pojawienie siê na sali transparentu o tre¶ci: "<b>Mieszkania socjalne NIE w Radziwiu</b>". Transparent najwyra¼niej zdenerwowa³ go¶ci za to zainteresowa³ fotoreporterów.

Nastêpnie kilka pytañ do Prezydenta podwa¿aj±cych sens budowy tego obiektu. Ja przedstawi³em bardzo krótk± historiê Radziwia. Intencj± moj± by³a pomoc panu Prezydentowi w zrozumieniu charakteru mieszkañców wynikaj±cego z ich historii. Powiedzia³em, ¿e w Radziwiu znaleziono najwiêcej w P³ocku narzêdzi z epoki kamiennej, co sugeruje gdzie by³y pocz±tki miasta, ¿e nasza parafia jest starsza od Fary, ¿e dwa lata negocjowano z radziwiakami warunki przy³±czenia siê do P³ocka w 1923 roku, ¿e wed³ug legendy radziwscy ¿wirnicy pomogli rozstrzygn±æ morsk± bitwê pod Oliw± w 1627 roku, ¿e W Radziwiu d³ugo zachowa³ siê rodzimy folklor, ¿e to twardzi, zahartowani w walce z ¿ywio³em ludzie, ¿e to jedyna, niepowtarzalna p³ocka kultura. Zwróci³em uwagê, ¿e jeszcze do niedawna mo¿na by³o w ¶rodku nocy chodziæ po Radziwiu. Tu jest bezpiecznie, tu nie trzeba kamer.
Na koniec u¿y³em porównania, ¿e budowa bloku socjalnego tutaj to tak jakby Indianom w Ameryce w rezerwacie wybudowano blok mieszkalny dla Murzynów czy te¿ bia³ych. Nawet by³y oklaski. Wrêczy³em panu Prezydentowi stosowne opracowania.

Potem by³o wiele g³osów i argumentów, z sali, przeciwko budowie. Najciekawsze to ¿e:
- bêd± w tym bloku indywidualne paleniska, co z braku pieniêdzy, spowoduje opalanie byle czym i emisje trucizn do atmosfery
- blok ma byæ parterowy wiêc dym z kominów tych palenisk bêdzie lecia³ do okien s±siednich bloków komunalnych
- w s±siedztwie jest oczyszczalnia ¶cieków, bardzo ¶mierdz±ca
- teren jest zalewowy a po ostatnich powodziach w³adza pañstwowa sugeruje ograniczenie zasiedlania takich terenów
- spad³y ceny dzia³ek w Radziwiu
- s± ju¿ du¿e problemy z mieszkañcami bloków komunalnych.
Odpowiada³ pan Andrzej Nowakowski, potem pan Marcin Flakiewicz. Prezydent opu¶ci³, o godzinie 19-ej, spotkanie zapowiadaj±c kolejn± wizytê.
Po jego wyj¶ciu odpowiada³ na pytania pan Krzysztof Buczkowski.

Wypowiedzi i odpowiedzi pana Prezydenta Nowakowskiego wyja¶nia³y motywy Urzêdu Miasta przy decyzji budowy mieszkañ socjalnych w P³ocku. Pan Prezydent u¿ywa³ racjonalnych argumentów wynikaj±cych z przepisów. Wskazywa³ na du¿e zapotrzebowanie na takie mieszkania. Ukazywa³ ludzkie aspekty problemu. Mieszkañcy w tej materii wykazywali zrozumienie. Tu by³a zgoda. Pan Prezydent by³ zaskoczony transparentem i tu trochê ponios³y go emocje. Zwróci³ na niego uwagê i skomentowa³ krytycznie jego tre¶æ. Emocjonalnie i nieco przewrotnie odniós³ siê do mojej wypowiedzi, sugeruj±c, ¿e skoro spo³eczno¶æ radziwska jest tak zwarta kulturowo to mo¿e byæ to korzystne dla mieszkañców bloku socjalnego, mo¿emy im przekazaæ pewne warto¶ci. Opuszczaj±c salê przed koñcem spotkania zosta³ zaczepiony przez mieszkanki Radziwia, zdziwione jego
wyj¶ciem. Pan Prezydent grzecznie wyja¶ni³, ¿e ma spotkanie i chêtnie odwiedzi nas ponownie.

Wyja¶nienia zastêpcy prezydenta pana Krzysztofa Buczkowskiego nie by³y ju¿ tak rzeczowe. Na argument o terenie zalewowym zwróci³ uwagê, ¿e my tu jednak mieszkamy i remontujemy domy to i inni mog±. My ryzykujemy wiêc Urz±d Miasta te¿ takie ryzyko podejmuje. Co do ewentualnego palenia w piecach, w mieszkaniach socjalnych, byle czym, stwierdzi³, ¿e przeje¿d¿a³ zim± przez Radziwie i widzia³ i czu³ czym mieszkañcy pal±. Jeden z mieszkañców zasugerowa³, ¿e gdyby Rada Miejska podjê³a uchwa³ê o równomiernym rozmieszczeniu domów socjalnych w ca³ym P³ocku to mogliby¶my siê zgodziæ na ten blok. Pan Buczkowski stwierdzi³, i¿ nie widzi problemu by taka uchwa³a powsta³a. Pan Buczkowski obieca³ te¿, ¿e przedstawiciele mieszkañców Radziwia braliby udzia³ w typowaniu chêtnych do zamieszkania w bloku socjalnym jaki powstanie w Radziwiu. W trakcie jego wypowiedzi mieszkañcy zaczêli opuszcz± salê. Dochodzi³a trzecia godzina spotkania.

Radny miejski pan Marcin Flakiewicz deklarowa³ w swojej wypowiedzi, ¿e dba o interesy mieszkañców Radziwia i pozosta³ych dzielnic okrêgu, jak i ca³ego P³ocka.

Poza dyskusj± o bloku socjalnym, omawiane by³y sprawy inwestycji w Radziwiu. Ze strony mieszkañców pad³o wiele zarzutów do Urzêdu Miasta o zbyt ma³e inwestycje. Pan Buczkowski obieca³ opracowanie odpowiednich statystyk.


=============================

Niedoci±gniêcia w artykule zamieszczonym w Gazecie Wyborczej w dniu 9 grudnia 2011 roku autorstwa pana Rafa³a Kowalskiego.

Proszê zauwa¿yæ, ¿e spo¶ród uczestników Forum, autorów komentarzy, przy artykule, na stronie internetowej Gazety, prawdopodobnie tylko ja by³em uczestnikiem spotkania. Pozostali swoj± wiedzê o spotkaniu zaczerpnêli z artyku³u pana Kowalskiego. Je¶li jednak w artykule nie jest podana ca³a prawda lub wyra¼nie jest tendencyjny i gra na emocjach?
Pozwolê sobie na kilka uwag co do artyku³u.

1. Tytu³. "Ró¿ne s± odcienie patologii". Niewinnie, zadziornie. Patologii czego czy kogo? Komu przykleiæ tak± ³atkê. Mieszkañców bloków socjalnych bo biedni i wykluczeni, mieszkañców Radziwia bo protestuj± a mo¿e w³adzy bo manipuluje? Nie znalaz³em odpowiedzi w artykule. W czasie spotkania wszyscy unikali tego s³owa.

2. Wypowiedzi pana prezydenta podawane s± w ca³o¶ci, s± stonowane ludzkie. Nie ma wypowiedzi emocjonalnych co do transparentu czy te¿ po moim wyst±pieniu.

3. Autor napisa³ min. "Pad³o wiele zarzutów, niewolnych od uprzedzeñ" (ze strony mieszkañców). To nie jest fakt, to sugestia, insynuacja.

4. W artykule mieszkañcy, w swoich wypowiedziach, czêsto u¿ywaj± s³owa patologia. W rzeczywisto¶ci u¿ywali go rzadko i w potocznym tego s³owa znaczeniu.

5. W artykule brak choæby fragmentu mojej wypowiedzi, a mówi³em o historii Radziwia, ani ogólnego stwierdzenia o czym mówi³em. Jest tylko, wyrwane z kontekstu, moje porównanie do rezerwatu indiañskiego i reakcja, widziana przez dziennikarza, pana Prezydenta. Akapit z moj± wypowiedzi± jest tak niefortunnie sformu³owany stylistycznie, ¿e nie mo¿na go zrozumieæ, mimo wielokrotnego przeczytania, taki be³kot. Cytujê:
Ma³o brakowa³o, by zdenerwowany prezydent przerwa³ rozmowê Bogus³awa Osieckiego po wyst±pieniu. - Mieszkañcy Radziwia s± ze sob± z¿yci, na co wp³yw mia³a na przyk³ad niejedna wspólna walka z powodzi±. Z tym budynkiem socjalnym to tak, jakby pan chcia³ w ¶rodku rezerwatu indiañskiego w Stanach Zjednoczonych stawiaæ blok dla bia³ych albo Murzynów.

6. W artykule, oprócz nazwiska Prezydenta Miasta, pada jeszcze praktycznie tylko jedno nazwisko, moje. Wygl±da na to jakbym to ja by³ g³ównym uczestnikiem spotkania. By³em zwyk³ym uczestnikiem spotkania, który zabra³ tylko jeden raz g³os. Nie by³em inicjatorem ani organizatorem tego¿ spotkania. Jest to manipulacja, dotycz±ca mojej osoby.

7. Brak kompletnie bardzo ciekawych wypowiedzi mieszkañców co do z³ej lokalizacji bloku socjalnego. Blisko¶æ ¶mierdz±cej oczyszczalni ¶cieków, teren zalewowy, oddzielne paleniska w ka¿dym lokalu.

8. Brak wypowiedzi zastêpcy prezydenta Krzysztofa Buczkowskiego i radnego Marcina Flakiewicza. Nie by³y merytorycznie ciekawe a niektóre wypowiedzi pana Buczkowskiego by³y kuriozalne, te uzasadniaj±ce lokacjê na terenie powodziowym i o paleniskach.

Wiem, ¿e artyku³ nie mo¿e byæ za d³ugi, ale winien oddawaæ prawdê.

Go¶cie.jpg
Plik ¶ci±gniêto 6020 raz(y) 34,03 KB

Widownia.jpg
Plik ¶ci±gniêto 6020 raz(y) 35,79 KB

Ostatnio zmieniony przez administrator Sob Gru 10, 2011 06:54, w ca³o¶ci zmieniany 4 razy  
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytañ do SQL: 17