Okolic@ Strona G³ówna Okolic@
Forum spo³eczno¶ci lokalnych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Kongres Towarzystw Lokalnych i Regionalnych 15 wrze¶nia 2009
Autor Wiadomo¶æ
OsieckiBogus³aw 

Do³±czy³: 18 Pa¼ 2008
Posty: 754
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Pi± Wrz 25, 2009 21:53   Kongres Towarzystw Lokalnych i Regionalnych 15 wrze¶nia 2009

Ponad pó³ roku temu otrzyma³em, jako Towarzystwo Mi³o¶ników Radziwia, zaproszenie do wziêcia udzia³u w Kongresie Towarzystw Lokalnych i Regionalnych w ramach Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich. Zjazd historyków odbywa siê raz na piêæ lat, tym razem w Olsztynie. Nie planowa³em wyjazdu bo daleko, ani te¿ profesjonalnymi historykami nie
jeste¶my. Czasu te¿ nie mam a wiem, ¿e nikogo nie namówiê na wyjazd za w³asne pieni±dze. Dlaczego nam przys³ali zaproszenie - nie wiem.
Na kilkana¶cie dni przed Kongresem organizatorzy przys³ali ponownie zaproszenie. Decyzjê podj±³em w przeddzieñ.
Kongres by³ jednodniowy i odbywa³ siê na zamku w Lidzbarku Warmiñskim. Piêkne miejsce.
Bardzo interesujace by³y 20-minutowe wyk³ady profesorów historyków.
Prof. Henryk Samsonowicz mówi³ o tym czym s± regiony, jak± maj± to¿samo¶æ - b. ciekawe.
Prof. Feliks Kiryk mówi³ o pracach nad monografiami regionalnymi.
Prof. Ryszard Szczygie³ mówi³ o wspó³pracy Polskiego Towarzystwa Historycznego z towarzystwami regionalnymi po II wojnie ¶wiatowej.
W czasie przerwy zamieni³em dwa zdania z prof. Samsonowiczem. Powiedzia³, ¿e jest cz³onkiem P³ockiego Towarzystwa Naukowego. Kiedy zwróci³em mu uwagê, ¿e jestem z Radziwia, zaskoczy³ mnie pytaniem o pochodzenie radziwiaków od tatarów.
Po przerwie.
Prof. W³odzimierz Stêpiñski mówi³ o niemieckich monografiach regionalnych w kontek¶cie monografii polskich. Ciekawie oceni³ stosunek Niemców do swojej przesz³o¶ci w badaniach historycznych - (przemilczywanie). Mówi³ o zanikaj±cych wzajemnych profesjonalnych kontaktach. O tym jak Niemcy forsuj± swoje wypêdzenia. Niepokoj±ce.
Prof. Robert Traba mówi³ o modelach monografii lokalnych i regionalnych. Przekonywa³ do poprawno¶ci politycznej, do brania pod uwagê innych nacji przy opracowywaniu w³asnej historii. Pracuje w Berlinie.
Odby³a siê dyskusja na powy¿sze tematy, krótka.
Na koniec wreszcie Kongres. Przyjecha³o z ca³ej Polski kilkana¶cie osób! Kilkoro z nich powiedzia³o kilka zdañ o swoich stowarzyszeniach do prawie pustej sali. Z najnli¿szej P³ocka okolicy by³ pan z Kutna.
I to by³ koniec Kongresu. By³ te¿ poczêstunek (obiad). By³o te¿ krótkie zwiedzanie zamku.
Warto by³o jechaæ dla kilku wyk³adów, dla zamku i ³adnej pogody. By³o to jednak mêcz±ce. Wyk³ady mam nagrane.

Lidzbark Warmiñski.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3741 raz(y) 47,82 KB

Sala obrad.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3742 raz(y) 58,75 KB

Profesor Samsonowicz.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3743 raz(y) 49,2 KB

Poczêstunek.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3744 raz(y) 51,67 KB

 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytañ do SQL: 19