Okolic@ Strona G³ówna Okolic@
Forum spo³eczno¶ci lokalnych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Niezwyk³e niebo 8 marca 2012 nad nami
Autor Wiadomo¶æ
OsieckiBogus³aw 

Do³±czy³: 18 Pa¼ 2008
Posty: 754
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Czw Mar 08, 2012 21:34   Niezwyk³e niebo 8 marca 2012 nad nami

Dzi¶, w ¶wiecie pe³nym zgie³ku, warto spojrzeæ w niebo. Z biegiem lat staje siê to coraz trudniejsze i coraz czê¶ciej na otaczaj±cy nas Wszech¶wiat patrzymy tylko przez telewizory. Wiele szkody zrobi³o nam za¶miecenie naszego ¶rodowiska ¶wiat³em. Widaæ czêsto g³upio zbudowane lampy uliczne, zamiast na ziemie kieruj±ce ¶wiat³o w kosmos. Kiedy¶ ludzie widzieli w niebie piêkno. Obserwacja nieba stymulowa³a rozwój naszej cywilizacji. Dzi¶ wielu polskich maturzystów w ¿yciu nie widzia³o Drogi Mlecznej...

Ósmego marca 2012, po zachodzie S³oñca warto wyj¶æ z domu w miejsce oddalone od ¶wiate³ i spojrzeæ w niebo.


Trudno nie zauwa¿yæ dzi¶ rzadkiego dosyæ zjawiska - koniunkcji Wenus i Jowisza czyli zbli¿enia na niebie dwóch najwa¿niejszych planet. Na zachodniej stronie nieba przera¼liwie jasno widaæ dzi¶ te planety: Wenus (ta najja¶niejsza) i Jowisza tu¿ obok.

Je¿eli znajdziemy miejsce z widocznym zachodnim horyzontem bêdziemy mieæ szansê zobaczyæ Merkurego. Nale¿y liniê ³±cz±c± Jowisza z Wenus przed³u¿yæ w dó³ do horyzontu. Odk³adaj±c na niej ku do³owi piêæ odleg³o¶ci miêdzy tymi planetami mo¿emy zobaczyæ tu¿ nad horyzontem Merkurego. Je¿eli nam siê uda, bêdziemy mieæ satysfakcjê jakiej nie zazna³ Kopernik. W jego czasie ruch orbitalny Merkurego nie by³ znany dok³adnie. Trudno by³o przygotowaæ siê, jak my mo¿emy teraz, do takiej obserwacji. Raz siê zdarzy³o, ¿e który¶ z m³odszych braci zakonnych zobaczywszy Merkurego pospieszy³ do ksiêdza kanonika z rewelacyjn± wiadomo¶ci± ale Miko³aj nie zd±¿y³ go spostrzec, bo z moczarów podnios³y siê mg³y.

Na wschodniej stronie nieba, w prawo od przepiêknej pe³ni Ksiê¿yca wypatrzyæ mo¿na bêdzie,w gwiazdozbiorze Lwa piêknie juz prezntuj±cego siê Marsa. Namawiam, do spojrzenia na Marsa za kilka dni kiedy ol¶niewaj±cy go Ksiê¿yc odsunie siê ku wschodowi.

Korzystaj±c z okazji spójrzmy jeszcze w piekne gwiazdozbiory wiosennego niebo. Oprócz wchodz±cego w pole nocnego widzenia gwiazdozbioru Lwa, na prawo od niego zobarzyæ mo¿na Bli¼niêta, a w nim podobnej jasno¶ci Kastorai Polluksa. Nieco w dó³ na po³udniu widaæ jeszcze zimowy gwiazdozbiór Oriona. Warto znale¼æ jeszcze Trójk±t niedaleko Jowisza i Wenus. Na zakoñczenie mo¿na jeszcze wyszukaæ Wielk± Nied¼wiedzicê i w kszta³cie wielkiej litery "W" Kasjopeê po przeciwnej stronie wzglêdem Gwiazdy Polarnej.

Taki uk³ad planet utrzyma siê jeszcze przez kilka wieczorów. Merkury przez kilka dni stanie siê jeszcze lepiej widoczny. Koniunkcja Wenus z Jowiszem zacie¶ni siê do 13 marca jeszcze bardziej.

Warto spojrzeæ w niebo, na poprzedni±, mniej ciasn± koniunkcjê Wenus i Mars. Niebo mamy w pe³nej krasie!

Niezwyk³e niebo 8 marca nad nami
Ostatnio zmieniony przez administrator Sob Mar 17, 2012 05:23, w ca³o¶ci zmieniany 4 razy  
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytañ do SQL: 14