Okolic@ Strona G³ówna Okolic@
Forum spo³eczno¶ci lokalnych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Radziwskie dusze w Internecie
Autor Wiadomo¶æ
el.ef 

Do³±czy³: 18 Gru 2008
Posty: 9
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Nie Lis 28, 2010 12:42   Radziwskie dusze w Internecie

Archiwum Pañstwowe w P³ocku zaprasza do korzystania z internetowej bazy aktów stanu cywilnego (ASC), m.in. Parafii rzymskokatolickiej Radziwie z lat 1826-1909 (http://www.plock.ap.gov.pl/index_g.php? - panel ¶rodkowy).

Baza jest efektem pracy dwojga wolontariuszy z Radziwia w ramach realizacji szerszego (i nadal otwartego) projektu pod nazw± "GENEa - skanowanie i indeksowanie akt stanu cywilnego" p³ockich parafii, znajduj±cych siê w zasobie p³ockiego Archiwum. W ramach indeksowania metrykaliów parafii Radziwie, wprowadzono do bazy danych pe³ny zespó³ archiwalny, jaki Archiwum posiada. Zgodnie z Prawem o aktach stanu cywilnego, archiwa pañstwowe w Polsce przejmuj± do swoich zasobów ASC z urzêdów stanu cywilnego po up³ywie 100 lat. Oznacza to w praktyce, i¿ kolejne roczniki trafiaæ bêd± do Archiwum z ka¿dym nowym rokiem i, tym samym, bêd± indeksowane i udostêpniane w Internecie.

W zasobie Archiwum znajduje siê równie¿ drugi zespó³ archiwalny - Akta stanu cywilnego gminy Radziwie z okresu 1808-1825. Ten wci±¿ czeka na indeksacjê. Kolejnym dzia³aniem bêdzie udostêpnienie w Internecie ju¿ samych skanów aktów. Dziêki podpisanemu porozumieniu z NAC (Narodowe Archiwum Cyfrowe) prace ju¿ siê rozpoczê³y. Na dzi¶, zamawianie skanów (us³uga odp³atna) mo¿liwe jest po dodaniu do "koszyka" (w prawym górnym rogu strony) wybranych aktów, poprzez klikniêcie na symbol aktu z krzy¿ykiem (w wierszu z nazwiskiem i imieniem).

Informacjê o samym projekcie, jak i o zasadach korzystania z bazy, znale¼æ mo¿na w umieszczonej "po s±siedzku" bazie ASC parafii rzymskokatolickiej w P³ocku. Tam¿e te¿ wyja¶nione zosta³y przes³anki, które leg³y u podstaw zainicjowania pierwszego tego typu projektu w Polsce. Dodatkowo, intencj± pomys³odawców by³o udostêpnienie wpisów m³odemu pokoleniu, które obecnie nie uczy siê jêzyka rosyjskiego i ma trudno¶ci w korzystaniu z wpisów pochodz±cych z okresu, gdy jêzykiem urzêdowym na tych terenach by³ w³a¶nie rosyjski (1867-1915). Ponadto, do korzystania z zasobu archiwów upowa¿nione s± wy³±cznie osoby pe³noletnie, a z licznych informacji wiemy, i¿ corocznie uczniowie szkó³ maj± za zadanie m.in. zbudowanie drzewka genealogicznego w³asnej rodziny. Dziêki tej bazie praca taka bêdzie mo¿liwa do wykonania samodzielnie w domu.

Korzystaj±c z bazy, nale¿y pamiêtaæ, i¿:
- zachowano oryginaln± pisowniê imion i nazwisk, st±d np. obok imienia "Jakub" w dzisiejszej pisowni - w bazie znale¼æ mo¿na znale¼æ wpisy "Jakób", w zale¿no¶ci od tego, jak zosta³y one zapisane; w przypadku nazwisk ró¿nice bywaj± wiêksze - ta sama ga³±¼ rodziny nosi na przestrzeni czasu ró¿ne w zapisie nazwiska - na przyk³ad: "Chyba", "Chiba", "Hyba", "Hiba",
- jedyn± modyfikacjê, jak± zastosowano przy przenoszeniu rêkopi¶miennych aktów do bazy jest rezygnacja z archaicznych dzisiaj form, u¿ywanych w stosunku do kobiet - zamiast "Fuzianka" (córka Fuza), "Fuzowa" (¿ona Fuza), "Paskudzianka" (córka Paskudy), "Paskudowa" (¿ona Paskudy), itd. do bazy wpisano nazwiska w podstawowej wersji - Fuz/Paskuda.

Ciekawostk± mo¿e byæ wystêpowanie w bazie imion (w ró¿nej pisowni) Pudencyusz/Pudencyanna, którymi to imionami nazywano i de facto naznaczano na ca³e ¿ycie nie¶lubne dzieci.

To, czego nie widaæ w bazie, bo tam siê nie znalaz³o, to wielka kopalnia informacji o stanie posiadania, wykonywanych zawodach, czyli dane, które we wspó³cze¶nie zapisywanych ASC ju¿ nie wystêpuj±. Dziêki wertowaniu ksi±g ASC mo¿na dowiedzieæ siê, kto i w jakim czasie prowadzi³ karczmê, kto by³ szewcem, a kto np. stró¿em mostu.

Powodzenia przy odtwarzaniu korzeni w³asnych rodzin.
 
 
OsieckiBogus³aw 

Do³±czy³: 18 Pa¼ 2008
Posty: 754
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Nie Lis 28, 2010 12:55   Apelujê o porz±dek

Dziêkujê "ef ef" za bardzo ciekawy i u¿yteczny wpis. Jako, ¿e niewiele ma on wspólnego z wynikami wyborów, dla porz±dku, lepiej by by³o zamie¶ciæ go w Wiadomo¶ciach bie¿±cych lub (i) w Historii.
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytañ do SQL: 14