Okolic@ Strona Główna Okolic@
Forum społeczności lokalnych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Widok na Wzgórze Tumskie
Autor Wiadomość
OsieckiBogusław 

Wysłany: Wto Cze 30, 2015 22:37   Widok na Wzgórze Tumskie

foto1) Na rogatkach Płocka spotkać można, zdublowane, tablice informacyjne sugerujące największe płockie atrakcje turystyczne. Nie wiem kiedy powstały ale pewien jestem, że za wiedzą Rady Miasta.
Na pierwszym miejscu mamy nasze płockie Wzgórze Tumskie. Trudno się z tym nie zgodzić. Pozwolę sobie zająć Państwu tym tematem pięć minut. Pan Tomasz Kominek mnie do tego zmobilizował, dzięki niemu jest to wystąpienie.
(foto2) Atrakcją turystyczną jest nie tyle wzgórze, co widok na nie. Jest niemalże na wszystkich płockich widokówkach. Ten skarb mamy od Pana Boga lub od Natury jak kto woli oraz od naszych przodków. Nie chcę tu poruszać kwestii czy wszystkie budowle na Tumach są ich ozdobą. Inwestycja w Tumy nic nas nie kosztowała. Kosztuje, sporo, utrzymanie.
Czy i jak dbamy o tę atrakcję turystyczną? Ci co podróżują po Europie, po świecie mogą potwierdzić jak są eksponowane miejscowe atrakcje. Widoczne są z dużej odległości i nic ich nie zasłania.
Najładniejszy widok na Tumy jest z Radziwia. Podziwiać go mogą, na żywo, ci co tu przyjadą lub ci co przejeżdżają przez Radziwie. To są tysiące osób dziennie. Chociażby kierowcy TIR-ów.
Sprawdziłem jak to widać z okna samochodu. Wjeżdżać do Radziwia można z Dobrzykowa, Gór i Popłacina (trasa krajowa 62). (foto3,4,5,6,7)
Jest kiepsko. Z tych trzech kierunków, aż do ronda Lajourdie, Tumy widać sporadycznie. Przesłania je roślinność, obiekty mieszkalne i przemysłowe oraz słupy oświetleniowe. Odnoszę wrażenie, że nikt nie chronił tego widoku. Odsłonięcie widoku na Tumy, to długie i żmudne przedsięwzięcie.
W pełnej krasie Tumy można podziwiać ze starego mostu.
A najlepiej z Parku Mościckiego.
Właśnie Park Mościckiego jest, dla Wzgórza Tumskiego, miejscem szczególnym. Stąd widać Tumy panoramicznie, w połączeniu z malowniczą Wisłą, z piękną konstrukcją mostu po prawej i portami i elewatorem po lewej. (foto8,9,10) Widok, dosłownie, malowniczy.
Przez Park Mościckiego prowadzą używane szlaki rowerowe do Soczewki i Łącka. Obok przechodzą szlaki piesze w tych samych kierunkach.
Przez rondo przejeżdża tysiące kierowców i pasażerów. Jak zachęcić ich do zatrzymania się tu na chwilę i popatrzenia na Wzgórze Tumskie?
Oni już to robią. Sam byłem świadkiem pożywiania się Holendrów podróżujących busikiem. Zatrzymali się, rozstawili stoliki i krzesełka, pojedli, popatrzyli na drugi brzeg i pojechali dalej.
Szkoda, że nie mogli skorzystać z toalety czy też z wody bieżącej, stolika, zadaszenia.
Warto poprzebywać w Parku w wakacyjną sobotę czy niedzielę by zobaczyć jak duży jest tu ruch aktywnych turystów. Chodzą, jadą.
Tu są też atrakcje turystyczne. W Parku zachował się bruk pamiętający Lajourdie. (foto11) W pobliżu był, wybudowany przez tego radziwianina, pochodzącego z Francji, ogród angielski. (foto12) Tu jest przyczółek mostu, z 1938 roku, będącego arcydziełem sztuki inżynierskiej. (foto13) Obok jest (był) zasypany Stary Port. (foto14)

My, członkowie Towarzystwa Miłośników Radziwia, mamy pomysł, koncepcję jak zagospodarować Park Mościckiego aby zwiększyć atrakcyjność Tumów, Parku a więc Płocka, z Radziwiem oczywiście. To ma być, przede wszystkim miejsce do oglądania Wzgórza Tumskiego! W cywilizowanych warunkach.

Na początek proponujemy odsłonięcie widoku na Tumy. (foto15 i 15b) Tu pragnę podziękować mojemu bratu, który studiował architekturę. Bardzo mi pomógł z tym obrazkiem i z nową koncepcją. Jest to Stanisław Osiecki.
Zazielenienie Parku, w dużym stopniu, jest przypadkowe. Dużo prostych ławek należy ustawić na zboczu wału od strony Wisły. Przydatną i prostą w wykonaniu byłaby tablica z panoramą Płocka z zaznaczeniem ważniejszych obiektów. Przy schodach na most można dobudować niewielkie tarasiki dla fotografów i nie tylko. Wygodna, tranzytowa ścieżka rowerowa. Itd, itp.
Całą koncepcję chętnie przekażemy we właściwe ręce.

11 czerwca tego roku wybrano, w drodze przetargu, wykonawcę projektu nowego zagospodarowania Parku.

Wytyczne do projektu, ze strony internetowej Urzędu Miasta
zalecenia i uwagi:
Elementy wyposażenia terenu objętego opracowaniem:
• toaleta publiczna w wysokim standardzie (optymalna lokalizacja - pod mostem),
• ławki (część z widokiem na Wisłę) oraz kosze na śmieci,
• oświetlenie alejek miejsc wypoczynkowych oraz rabat lub nasadzeń soliterowych,
• stoliki do gry w szacny:
• pojemniki z workami na psie odchody,
• budki lęgowe i poidełka dla ptaków,
• plac zabaw z elementami wodnymi np.: tzw, „wodociąg1 i „źródełko" oraz „fabryka piasku".
• tor rolkowy,
• WiFi oraz monitortng.

Alejki dla spacerowiczów powinny być pokryte wodoprzepuszczalną nawierzchnią typu "hanse grand", tor rolkowy - nawierzchnią bitumiczna Te dwie funkcje - sportowa i wypoczynkowa ze względu na możliwości kolizji powinny zostać bądź rozdzielone -ewentualne przeniesienie trasy rolkowej na sąsiedni teren „Stoczniowca", bądź połączone ale w sposób ograniczający wzajemne uciążliwości - poprowadzenie trasy rolkowej po obwodzie Parku oraz rozdzielenie jej zielenią.
Roślinność na terenie Parku po przeprowadzeniu inwentaryzacji, należy uzupełnić nowymi nasadzeniami w sposób uwzględniający otwarcie widokowe na Wisłę i Wzgórze Tumskie oraz izolację od przebiegającej w bezpośrednim sąsiedzie trasy mostowej.

Wskazany byłby montaż instalacji nawadniającej.
Należy rozważyć możliwość zaprojektowania iluminacji Parku, która mogłaby stworzyć ciekawą ekspozycję od strony Wzgórza Tumskiego
Projektant winien również przeprowadzić analizy widokowe zarówno od strony Wzgórza Tumskiego w stronę Parku jak i od strony Parku na Wzgórze.

Mam kilka pytań.
Do Radnych do pana Prezydenta pytania natury ogólnej:
Czy my musimy zagospodarować wszystko, nie pozostawiając nic do zrobienia potomnym?
Czy stać nas na to intelektualnie i finansowo by zrobić to dobrze? Jak most w 1938 roku?

Do pani Anety Pomianowskiej-Molak, która podpisała się pod wytycznymi:
Zleca się opracowanie koncepcji wskazując CO i JAK ma być zainstalowane. Czy nie powinno być odwrotnie? Najpierw koncepcja. To tak jak byśmy sprzedawcy samochodów przedstawili jakie ma być wyposażenie i następnie poprosili go by nam doradził do czego ten samochód ma nam służyć.
Czy nie potrafimy sami opracować koncepcji? Radni, Urząd Miasta, PLOT, organizacje społeczne?
Za opracowanie koncepcji zapłacimy prawie 100.000 złotych!
W wytycznych jest drobny błąd ortograficzny.

Do autora (autorów) wytycznych:
Skąd się wziął pomysł na stoliki do gry w szachy?
Skąd się wziął pomysł na tor rolkowy?
kom. W samym Radziwiu niedokończony jest jeden, zaprojektowany drugi. W całym Płocku wystarczą według mnie, dobre dwa, trzy.
Czy mają sens poidełka dla ptaków tuż nad Wisłą? Kto będzie uzupełniał wodę?
Rozmawiałem z ornitologiem. Twierdzi, że ptaki przyzwyczaiły się do hałasu powodowanego przez ludzi.
PS. Mam prośbę. Jeśli Państwo przyjmiecie naszą koncepcję, to prosimy zaoszczędzone na projektancie pieniądze przekazać na dokończenie skateparku w Parku Gromadzkim w Radziwiu. To z pewnością będzie atrakcja miasta Płocka. Za Waszej kadencji.

PłockPanorama symulacja f.jpg
Plik ściągnięto 10618 raz(y) 44.13 KB

PłockPanorama obecnie f.jpg
Plik ściągnięto 10618 raz(y) 45.36 KB

1 Tablica.jpg
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 105.08 KB

2 Panorama Płocka.jpg
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 97.88 KB

3 Dojazd.JPG
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 120.56 KB

4 Dojazd.JPG
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 105.09 KB

5 Dojazd.JPG
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 103.56 KB

6 Dojazd.JPG
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 111.63 KB

7 Dojazd Portowa.JPG
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 135.49 KB

7b Panorama Płocka.jpg
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 100.61 KB

8 Widok.JPG
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 134.16 KB

9 Widok.JPG
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 134.07 KB

10 Widok.JPG
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 133.4 KB

11 Bruk.JPG
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 160.74 KB

12 Radziwie Ogród angielski.jpg
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 136.06 KB

13 Most.JPG
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 145.3 KB

14 Stary Port.JPG
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 113.78 KB

15 Tak jest.JPG
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 138.41 KB

15b Tak ma być.jpg
Plik ściągnięto 10683 raz(y) 71.7 KB

Ostatnio zmieniony przez administrator Sro Sie 05, 2015 14:14, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu