Okolic@ Strona G³ówna Okolic@
Forum spo³eczno¶ci lokalnych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Historia ulicy
Autor Wiadomo¶æ
OsieckiBogus³aw 

Do³±czy³: 18 Pa¼ 2008
Posty: 754
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Nie Mar 01, 2009 23:43   Historia ulicy

Ulica Krakówka zawsze intrygowa³a swoj± nazw± i histori±. Jej historia jest bogatsza od jakiejkolwiek innej radziwskiej ulicy. Kilka lat temu miasto P³ock, jako miasto ksi±¿êce (królewskie) dosta³o zaproszenie na zjazd podobnych miast do Krakowa. Organizatorzy zjazdu poprosili aby przedstawiciele miast przywie¼li ze sob± co¶ zwi±zanego z Krakowem. Wiceprezydent Buraczyñski poprosi³ odpowiednich urzêdników o pomoc. Mieli problem, szukali i g³owili siê pewien czas a¿ jeden z nich przypomnia³ sobie o naszej ulicy Krakówka. Pan Buraczyñski pojecha³ do Krakowa z fotografi± tabliczki z nazw± ulicy Krakówka. Pokazywano mi to zdjêcie.
¦p. ksi±dz Pra³at Aleksander Stru¿yñski mia³ zamiar, po wybudowaniu parafialnego Domu dla Ksiê¿y Emerytów, zorganizowaæ w jego otoczeniu park.
By³ rok 2002, pocz±tki Towarzystwa Mi³o¶ników Radziwia. Szuka³em materia³ów zwi±zanych z histori± Radziwia. By³em czêstym go¶ciem Muzeum Mazowieckiego. Kilku pracowników Muzeum zna³em od lat. Pewnego razu zapytano mnie czy znam stare mapy Radziwia. Nie zna³em. Pani El¿bieta Popio³ek pokaza³a mi mapê z 1842 roku z ówczesn± zabudow± Radziwia. Nie by³o wtedy jeszcze ¿adnego mostu. G³ówn± ulic± Radziwia by³a droga prowadz±ca od brodu przez Wis³ê na po³udnie. Widaæ stary, poprzedni ko¶ció³. Na odcinku od ko¶cio³a i dalej na Krakówkê dawna droga jest dok³adnie wspó³czesn± ulic± Krakówk±. Odcinek od ko¶cio³a do brodu, jako niepotrzebny zosta³ zabudowany. Przy brodzie by³a karczma. Druga karczma by³a przy drodze jeden kilometr od Radziwia. Pozwolono nam na wyonanie dwu kopii tej mapy. Jedna znajduje siê w Gimnazjum a druga w Ksi±¿nicy (bibliotece).
W czasie Wojny Obronnej w 1939 roku w rejonie ulicy Krakówka toczy³y siê ciê¿kie walki ¿o³nierzy polskich z Niemcami.
Przy ulicy Krakówka znajduje siê zabytkowy cmentarz, Gimnazjum i ko¶ció³.
Zwiêz³± historiê ulicy Krakówka napisa³ pan Tomasz Piekarski, nauczyciel historii w Gimnazjum w Radziwiu. Oto ona:

Radziwie a Trakt Krakowski

Pamiêæ ma niebagatelne znaczenie dla ¿ycia narodów i wie o tym ju¿ dziecko ucz±ce siê historii w klasie V, VI, szko³y podstawowej. Bez pamiêci narody umieraj±. Przek³adaj±c te patetyczne s³owa na nasze lokalne warunki pamiêæ ma niebagatelne znaczenie dla spo³eczno¶ci lokalnych. Bez pamiêci spo³eczno¶ci lokalne zatracaj± swój charakter i obumiera w nich ¿ycie duchowe i intelektualne. Pamiêæ taka powinna obejmowaæ najdrobniejsze szczegó³y ¿ycia naszych przodków, poniewa¿ z takich w³a¶nie szczegó³ów sk³ada siê wielka historia.
Ten skromny referat jest w³a¶nie tak± cegie³k± z³o¿on± w budowli pod nazw±- Historia Radziwia. Ka¿dy mieszkaniec Radziwia wie, ¿e nazwa ulicy Krakówka wziê³a siê od wsi, która le¿a³a w okolicach drogi na po³udnie.
Niewielu jednak wie, ¿e droga ta to dawny Trakt Królewski, czy jak mówi± niektórzy Trakt Krakowski. Ze szlakiem tym jest zwi±zana równie¿ historia Radziwia. Powsta³o ono mniej wiêcej w tym samym czasie co P³ock a wiêc w IX-X wieku i funkcjonowa³o przede wszystkim jako osada s³u¿ebna obs³uguj±ca przeprawê przez Wis³ê. W³a¶nie przed³u¿eniem tej przeprawy by³ prawdopodobnie szlak biegn±cy przez Radziwie na po³udnie.
Od momentu powstania Radziwie by³o bardzo silnie zwi±zane z P³ockiem, który przez ca³y okres ¶redniowiecza by³ silnym o¶rodkiem w³adzy królewskiej, albo jak by³o w latach 1138-1495 w³adzy ksi±¿êcej stanowi±c stolicê w miarê niezale¿nego Ksiêstwa Mazowieckiego a pó¼niej Ksiêstwa P³ockiego. Po przy³±czeniu do Korony w 1495 roku P³ock sta³ siê stolic± województwa mazowieckiego i pozosta³ nim do rozbiorów. W czasach Ksiêstwa Warszawskiego by³ stolic± departamentu, a w Kongresówce guberni.
W niepodleg³ej Rzeczpospolitej ranga P³ocka by³a niewielka, dopiero w latach siedemdziesi±tych wzros³a wraz z ustanowieniem ponownie województwa p³ockiego i budow± Kombinatu. Przez wiêkszo¶æ tego okresu P³ock by³ miastem wa¿nym w strukturze organizacyjnej pañstwa polskiego lub nawet rosyjskiego. Miasta takie ze swojej brzydko mówi±c „wa¿no¶ci” czerpa³y korzy¶ci handlowe, gospodarcze, rozwija³o siê w nich rzemios³o, kupiectwo, a od koñca XVIII wieku równie¿ skromny przemys³. Z miastami takimi by³ zwi±zany uk³ad sieci dro¿nej. Zazwyczaj by³ on uwarunkowany potrzebami natury gospodarczej, spo³ecznej, politycznej. P³ock jako centrum w³adzy politycznej, ko¶cielnej wa¿ny o¶rodek gospodarczy by³ miejscem gdzie przecina³o siê kilka szlaków komunikacyjnych.
Najwiêkszym i najwa¿niejszym by³ trakt na Ru¶ Halick±, gdy¿ Mazowsze mia³o tam szerokie kontakty handlowe.
Mieszczanie p³occy brali równie¿ aktywny udzia³ w handlu ze ¦l±skiem i Morawami.
¬ród³a z XV i XVI wieku wzmiankuj± o drodze wiod±cej z Mazowsza przez £êczycê i Wieluñ a wiêc móg³by to byæ nasz trakt z tym, ¿e z Wielunia do Krakowa jeszcze daleko. Mieszczanie p³occy prowadzili jednak o¿ywiony handel sol± z Bochni i Wieliczki. Je¿eli spojrzymy na mapê, zauwa¿ymy, ¿e z perspektywy Mazowsza Bochnia i Wieliczka le¿y nawet nieco za Krakowem tak wiêc jednak jaka¶ droga musia³a tam prowadziæ. Prawdopodobnie z dzisiejszej Starówki P³ockiej wiod³a do brodu na Wi¶le, dalej przez Radziwie, Ciechomice, Gostynin do £êczycy gdzie rozga³êzia³a siê i dalej jedna z nich prowadzi³a na ¦l±sk i Morawy przez Wieluñ i Boles³awiec a druga prowadzi³a do Krakowa. Byæ mo¿e st±d w³a¶nie wziê³a siê nazwa wsi Krakówka jako osady le¿±cej przy trakcie czy szlaku do Krakowa.
Zastanówmy siê jak mog³o wygl±daæ podró¿owanie takim traktem. S³ownik Jêzyka Polskiego przy s³owie trakt podaje okre¶lenia: szlak komunikacyjny, droga, go¶ciniec, szeroki trakt, trakt bity, le¶ny, g³ówny, trakt pieszy.
Okre¶lenia te w zupe³no¶ci odpowiadaj± w³a¶ciwie tak¿e dzisiejszemu wizerunkowi ulicy Krakówki, szczególnie jej dalszej czê¶ci za cmentarzem a ju¿ na pewno okre¶lenia te pasuj± do opisu tej drogi w czasach dawniejszych.
Wyobra¼my sobie jeszcze wozy z towarami ci±gn±ce z P³ocka i Mazowsza na po³udnie, oddzia³y zbrojnego rycerstwa lub pó¼niej wojska patroluj±ce szlak, bandê rzezimieszków zaczajonych w lesie na bogatego kupca, pieszych zmierzaj±cych z okolicznych wsi na targ do miasta, mieszkañców Radziwia i Krakówki zmierzaj±cych do pracy w polu. Wyobra¼my sobie karczmê, która prawdopodobnie znajdowa³a siê kilkadziesi±t metrów przed skrzy¿owaniem dzisiejszej ul. Krakówki i Nizinnej. Pracownicy PGR-u jeszcze w latach 70-tych i 80-tych wykopywali tam pozosta³o¶ci zabudowañ. Wszystko to daje wyobra¿enia o ogromie funkcji jakie taki szlak pe³ni³.
Warto siê wreszcie zastanowiæ sk±d wziê³o siê okre¶lenie Trakt Królewski. Wyja¶nia nam to tre¶æ konstytucji sejmowej z 1611 roku. Znajdujemy tam takie s³owa: „ ... go¶ciñce prawym miastem sk³adowym uprzywilejowane reasumujemy i tera¼niejszym sejmem aprobujemy”, po czym spo¶ród wielu jest wymieniana droga do Mazowsza przez Boles³awiec i Wieluñ. Wiadomo, ¿e bieg³a ona przez £êczycê a wiêc byæ mo¿e chodzi o nasz trakt. Je¶li by³aby to prawda to mia³by ona rangê jakby¶my dzisiaj powiedzieli drogi pañstwowej na specjalnych warunkach. Konstytucja zakazywa³a bowiem kupcom korzystania z innych dróg pod gro¼b± konfiskaty towarów i koni.
Dodaj±c do tego fakt, ¿e P³ock a¿ do rozbiorów pozostawa³ miastem królewskim, ¿e drog± t± mo¿na by³o dotrzeæ do Krakowa – bardzo d³ugo stolicy Królestwa, nazwa Trakt Królewski niejako sama siê narzuca.
Warto siê wreszcie zastanowiæ jak do tego wszystkiego ma siê burzliwa historia Radziwia. Powtarzaj±ce siê cyklicznie powodzie, obce najazdy oraz epidemie spowodowa³y przeniesienie siê osadnictwa z okolic dzisiejszego zjazdu z mostu w ¶redniowieczu w okolice dzisiejszego splotu ulic Górka, Ko¶cielna, Okopowa, Cicha, Krakówka w XVIII wieku, gdzie uleg³o stabilizacji rozwijaj±c siê w XIX i XX wieku na ulice Zielon±, Pop³aciñsk± i Dobrzykowsk±.
Tak wiêc mo¿na powiedzieæ, ¿e Radziwie siê przemieszcza³o a trakt pozostawa³ w jednym miejscu. W koñcu XIX i pocz±tkach XX wieku tu¿ przy szlaku zosta³ nawet umiejscowiony ko¶ció³ parafialny. Czy ta lokalizacja mia³a jaki¶ zwi±zek z funkcjonowaniem drogi ? Trudno powiedzieæ, zw³aszcza, ¿e w XVII wieku szlak ten zacz±³ traciæ swoje znaczenie wskutek przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy, a co za tym idzie zmiany wa¿no¶ci szlaków komunikacyjnych. P³ock oraz Radziwie w XVII wieku znacznie podupad³y po szwedzkich najazdach i epidemiach. W tym okresie nasz trakt sta³ siê drog± o charakterze lokalnym, choæ wci±¿ jedyn± prowadz±c± na po³udnie.
Zupe³na marginalizacja Krakówki nast±pi³a wraz z budow± mostu ³y¿wowego przez Wis³ê w roku 1838 i wytyczeniem nowej trasy do Gór i Ciechomic ulic± Kolejow±.
Dzisiaj Krakówka to jedna z wielu ulic Radziwia niezbyt mocno zasiedlona w pewnym momencie przechodz±ca nawet w piaszczyst± drogê. Wci±¿ jednak w ¶wiadomo¶ci ludzi istnieje jako Trakt Krakowski czy Królewski. Ulica ta nabiera równie¿ innego znaczenia. Za dwa lata stanie przy niej Gimnazjum do którego bêdzie uczêszcza³a m³odzie¿ z Gór, Ciechomic i Radziwia, a wiêc z miejsc przez które ten trakt przebiega³. Mo¿e wiêc staæ siê symbolem wspólnej przesz³o¶ci na której fundamencie m³odzi ludzie bêd± budowaæ wspóln± przysz³o¶æ.
Narody, które zapominaj± o przesz³o¶ci gin±. Nie zapominajmy o naszym kawa³ku przesz³o¶ci jakim by³ Trakt Krakowski, bo za 100 lat mo¿e siê okazaæ, ¿e nikt nie bêdzie pamiêta³ czym, ani gdzie by³o Radziwie, Gostynin czy P³ock.
P³ock-Radziwie 2002r. Tomasz Piekarski

Bibliografia
M.Bogucka, H.Samsonowicz, Dzieje miast i mieszczañstwa w Polsce przedrozbiorowej ,Wroc³aw Warszawa Kraków Gdañsk £ód¿ 1986.
Dzieje P³ocka Tom I Historia miasta do1793 roku, praca zbiorowa pod red. Mariana Kallasa, P³ock 2000.
Dzieje P³ocka, pod red. A. Gieysztora, P³ock 1973.
Dzieje Mazowsza do 1526 roku, pod red. A. Gieysztora i H. Samsonowicza, Warszawa 1994.
Dziesiêæ wieków P³ocka, P³ock 1969.
S.Pazyra, Geneza i rozwój miast mazowieckich, Warszawa 1959.
Radziwie, Muzeum Mazowieckie w P³ocku, P³ock.
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytañ do SQL: 13