Okolic@ Strona G³ówna Okolic@
Forum spo³eczno¶ci lokalnych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Ciep³ownia ekologiczna Radziwie
Autor Wiadomo¶æ
OsieckiBogus³aw 

Do³±czy³: 18 Pa¼ 2008
Posty: 754
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Czw Gru 11, 2008 19:08   Ciep³ownia ekologiczna Radziwie

Towarzystwo Mi³o¶ników Radziwia P³ock, dn. 10.12.2008r.
09-401 P³ock, ul. Cicha 12A

Prezydent
Miasta P³ocka

dot. zapewnienia czystego ogrzewania w mie¶cie P³ocku

Mieszkañcy Radziwia, Pradoliny Wis³y, Gór i Ciechomic z regu³y zamieszkuj± w domach jednorodzinnych posiadaj±cych w³asne ¼ród³a ogrzewania. W wiêkszo¶ci s± to piece wêglowe, ró¿nej konstrukcji. Gazu ziemnego tu nie ma. Jest to obecnie najtañszy sposób ogrzewania. Wad± jest du¿e zanieczyszczenie powietrza w okresie grzewczym. Dolina, pradolina Wis³y to teren o s³abych wiatrach wiêc bardzo czêsto powstaje smog gro¼ny dla zdrowia i ¿ycia mieszkañców. Je¶li dodamy, ¿e czasami niektórzy spalaj± nie tylko wêgiel ale i odpady pochodzenia chemicznego to gro¼ba zatrucia staje siê jeszcze bardziej realna.
Jedn± z w³a¶ciwszych metod ogrzewania na naszym terenie by³oby spalanie drewna. Drewna z okolicznych lasów jak równie¿ z upraw ro¶lin energetycznych. Tereny zalewowe znakomicie siê do takich upraw nadaj±. Wiemy, ¿e z okolicznych lasów du¿e ilo¶ci zrêbków drewna, opa³u typowego w ciep³owniach ekologicznych, wywozi siê w Polskê. Energia cieplna i wytwarzana przy okazji energia elektryczna ze spalania drewna zalicza siê do energii odnawialnych, tak bardzo zalecanych obecnie.
Spalanie drewna, tak jak i w przypadku spalania innych surowców energetycznych, ze wzglêdów ekonomicznych i zanieczyszczenia powietrza, winno siê odbywaæ na skalê przemys³ow±. MAMY, przypadkowo, CZʦCIOW¡, GOTOW¡ INFRASTRUKTURÊ na tym terenie. Po niedosz³ej, budowanej mleczarni, pozosta³ wysoki (ok. 100-metrowy komin), wykorzystywany obecnie do anten komórkowych, mamy pomieszczenia kot³owni (zdewastowane ale jednak), mamy du¿y teren niezbêdny do przygotowania i przechowywania surowca (logistyka).
Nie jeste¶my pionierami! W pobli¿u P³ocka od kilku lat funkcjonuje ma³a ciep³ownia na drewno w £±cku. Drugi sezon funkcjonuje, jak nam siê wydaje najwiêksza w Polsce, ciep³ownia miejska w P³oñsku, z wytwarzaniem energii elektrycznej.
Na naszym terenie, poza indywidualnymi odbiorcami, s± te¿ bloki mieszkalne, obiekty szkolne, przemys³owe. Ciep³o z takiej ciep³owni (elektrociep³owni) mog³oby ogrzewaæ tak¿e niektóre prawobrze¿ne dzielnice P³ocka. Na Stare Miasto z Radziwia jest bli¿ej ni¿ z Petrochemii!
Ropa naftowa jest surowcem nieodnawialnym i kiedy¶ siê wyczerpie. Dobrze i bezpieczniej jest te¿ mieæ zdywersyfikowane ¼ród³a pozyskiwania ciep³a.
Spalaj±c lokalne surowce zapewniamy równie¿ lokalne miejsca pracy.
Jest obecnie niepowtarzalna okazja siêgniêcia, na taki cel, po fundusze unijne!
Wnosimy o zaplanowanie w bud¿ecie Miasta na 2009 rok niewielkiej kwoty na wstêpne prace studialne w tym zakresie.
Chêtnie s³u¿ymy pomoc± w opracowywaniu takich za³o¿eñ.

Do wiadomo¶ci: Radni Miejscy
Z wyrazami szacunku

Bogus³aw Osiecki
Prezes Zarz±du TMR

Ciep³ownia.jpg
Plik ¶ci±gniêto 20646 raz(y) 75,67 KB

 
 
sfijalkowski 

Wiek: 50
Do³±czy³: 19 Pa¼ 2008
Posty: 3
Sk±d: z przestrzeni
  Wys³any: Pon Gru 15, 2008 21:50   

Powiem tak

Komin nie ma nic do rzeczy. By³ wybudowany na potrzeby kot³owni dla potrzeb technolicznych mleczarni - czyli na lekko licz±c 50 MW (megawatów) albo i wiêcej (to mo¿na sprawdziæ) - bo przecie¿ chodzi³o o podrzewanie mleczka aby siê nie spsu³o. Ja potrzeby energetyczne osiedla Radziwie szacujê na maksymalnie 10 MW (przy za³ozeniu, ¿e wiêkszo¶æ bêdzie chcia³a siê przy³±czyæ do ciep³owni - a obaj wiemy, ¿e to nierealne.

Pozdrawiam
S³awek[/quote]
_________________
hautpol
 
 
OsieckiBogus³aw 

Do³±czy³: 18 Pa¼ 2008
Posty: 754
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Czw Gru 18, 2008 00:49   Czy ten komin jest za du¿y?

Bardzo dziêkujê za fachowy g³os. Mam jednak w±tpliwo¶ci co do tych megawatów. Komin by³ projektowany i wybudowany, jak mi wiadomo, na potrzeby mleczarni i Radziwia. Ciep³ownia mia³a ogrzewaæ ca³± dzielnicê, domki prywatne, szko³ê podstawow±, przedszkole, przychodniê zdrowia, zak³ady przemys³owe. Inne to by³y czasy, inne Radziwie, inne zak³ady pracy, inne perspektywy. Mleczarnia te¿ mia³a byæ du¿a. Domy nie by³y ocieplane. Warto by³oby zainteresowaæ siê ówczesnymi za³o¿eniami budowy ciep³owni tej wielko¶ci. Mia³a byæ opalana wêglem.
Ciep³o z ekologicznej ciep³owni mog³oby zasiliæ Góry i Ciechomice a to te¿ jest kilka MW.
Czy tego komina i budynku kot³owni nie mo¿na wykorzystaæ nawet je¶li moc elektrociep³owni bêdzie mniejsza ni¿ 50MW?
 
 
sfijalkowski 

Wiek: 50
Do³±czy³: 19 Pa¼ 2008
Posty: 3
Sk±d: z przestrzeni
Wys³any: Pi± Gru 19, 2008 22:39   

To teraz odpowied¼ w kilku podpunktach:

1. Co do megawatów projektowanej kot³owni na mleczarni to przyj±³em bardzo ostro¿ne szacunki, ale przy odrobinie wysi³ku mo¿na do tego dotrzeæ bo by³o wydane pozwolenie na budowê czyli kopia dokumentacji powinna byæ w UM.

2. Co do zapotrzebowania na ciep³o dla ca³ego Radziwia to za³o¿y³em ¿e jest tu ok 800-1000 posesji ka¿da ¶rednio po 12-15 kW mocy przy jakim¶ wspó³czynniku uwzglêdniaj±cym fakt, ¿e jaka¶ czê¶æ ludzi nie bêdzie chcia³a pod³±czyæ siê do sieci daje to ok. 10 MW co i tak wg mnie jest wielko¶ci± optymistyczn±.

3. Zasilanie Gór czy Ciechomic z ciep³owni po mleczarni nie ma kompletnie sensu z kilku powodów:
a) koszty po³o¿enia sieci ciep³owniczej w ¶renicach dn 100-dn 150 to ok 1000-1200 z³/mb netto przy za³o¿eniu, ¿e ten teren przez który idzie sieæ jest w miarê normalny - a teren pomiêdzy Górami a Radziwiem normalny nie jest (podmok³y czyli ig³ofiltry i pompowanie oraz cieki wodne).
b) na terenie Gór istnieje spora kot³ownia ogrzewaj±ca bloki i szko³ê rolnicz± i na pewno taniej by³o by j± rozbudowaæ dla potrzeb tej dzielnicy ni¿ ci±gn±æ kilometry ciep³oci±gów z Radziwia
c) na terenie Ciechomic jest kot³ownia zak³adów po dawnej Witaminie (nie pamiêtam obecnej nazwy) co owocuje ci±giem logicznych argumentów jak w punkcie b).

3. Nie ma ekonomicznego uzasadnienia istnienia ciep³owni na Radziwiu poniewa¿ takie ciep³ownie istniej± i zarabiaj± na siebie w sytuacji gdy
a) to jest kogeneracja (czyli produkcja pr±du i ciep³a jednocze¶nie)
b) maj± kilku kluczowych du¿ych odbiorców a domki s± ogrzewane przy okazji

4. Je¶li ekonomiê przedsiêwziêcia od³o¿ymy na bok (czyli zak³adamy ¿e projekt sfinansuje Unia Europejska albo inny dobry wujek) to pojawia siê ogromny problem techniczny tj. jak zmie¶ciæ w w±skich (chocia¿ urokliwych) radziwskich uliczkach sieæ ciep³ownicz± o szeroko¶ci ok. 0,8-1,0 m (bo dwie rury) przy uwzglêdnieniu wymaganych odleg³o¶ci od innego uzbrojenia. Przy tym problemie, trudno¶ci z umiejscowieniem sieci kanalizacyjnej to ma³e piwo, a dodatkowo Kolczyñski mówi³ jeszcze o kanalizacji deszczowej na g³ównych ulicach.

To tyle na dzi¶

Dobranoc
_________________
hautpol
 
 
OsieckiBogus³aw 

Do³±czy³: 18 Pa¼ 2008
Posty: 754
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Pi± Gru 26, 2008 21:27   Uwagi do ciep³owni, ci±g dalszy

Nawi±¿ê do kolejnych cennych, fachowych uwag kolegi Fija³kowskiego.
Ad. 1. Mo¿e znajdzie siê dociekliwy ochotnik, te¿ uwa¿am, ¿e warto poszukaæ.
Ad. 2. G³ównymi konsumentami ciep³a w Radziwiu s±: Stocznia, szko³y, Przychodnia Zdrowia, bloki za stoczni±, sklepy, inne firmy, ko¶ció³. Trudno mi oceniæ ich zu¿ycie ciep³a, trzeba spróbowaæ to zrobiæ.
Ad. 3 pkt a. Do Gór id± wodoci±gi, kable, zgadzam siê, ¿e to kwestia pieniêdzy a nie techniki.
pkt b. By³a kot³ownia, która mia³a ogrzewaæ w Górach bloki i szko³ê. Ze wzglêdu na wielko¶æ i odleg³o¶æ do lasu, szczególnie predysponowana do spalania drewna. By³a. Komina ju¿ nie ma - szkoda. Czy kto¶ to odbuduje? O ile wiem ka¿dy blok ma swoj± kot³owniê olejow±, jak te¿ szko³a. Nie wiem jak ogrzewane s± bloki popegerowskie.
pkt c. Dawna Witamina, pó¼niej Hero, teraz Dr Oetker ma w³asn± kot³owniê. Obok stoj±ce szeregowce nie maj± wspólnej kot³owni. W Ciechomicach jest szko³a podstawowa.
Ad. 3 (drugi). Od pocz±tku uwa¿am, ¿e w Radziwiu bêdzie kogeneracja. Tak jest w P³oñsku, gdzie jest podobny komin. Wytwarzaj± i sprzedaj± pr±d i ciep³o. Uwa¿am, ¿e radziwska ciep³ownia mo¿e byæ rezerwow± lub g³ówn± dla dzielnic P³ocka prawobrze¿nego po³o¿onych nad Wis³±. P³ock winien dywersyfikowaæ ¼ród³a ciep³a.
Ad. 4. Unia Europejska nie tylko zachêca do budowy takich ciep³owni ale wrêcz zmusza. P³ock siêga po unijne pieni±dze na budowê dróg, mo¿e siêgn±æ te¿ po nie na budowê ciep³owni ekologicznej. Polska do okre¶lonego roku musi okre¶lony procent produkowanej energii pozyskiwaæ ze ¼róde³ onawialnych! Bêdziemy p³aciæ, jako Polska, olbrzymie kary jak tych procentów nie osi±gniemy. Martwiê siê przede wszystkim o siebie, czyli Radziwie ale i o Polskê. W Radziwiu, ze wzglêdu na fatalny uk³ad dzia³ek i w±skie drogi by³y powa¿ne k³opoty z budow± kanalizacji. Musimy wybraæ obecnie czy bardziej nam zale¿y na ekologicznym cieple i czystym powietrzu czy te¿ na kanalizacji deszczowej. Zawsze siê zastanawia³em, po co odprowadzaæ wodê z ulic w ³±ki na odleg³o¶æ jednego kilometra skoro Radziwie le¿y na piasku i poziom wody gruntowej, tu gdzie s± domy ci±gle siê obni¿a. Olbrzymie ilo¶ci wody wodoci±gowej zu¿ywamy do podlewania trawników i ogródków a olbrzymim kosztem (budowa kanalizacji deszczowej i jej eksploatacja) chcemy pozbywaæ siê deszczówki! Czy to logiczne i ekonomiczne! Wystarczy³yby rowy i do³ki. Wzd³u¿ linii kolejowej s± g³ebokie rowy, tylko trzeba o nie zadbaæ! Na ca³ym cywilizowanym ¶wiecie, w ró¿ny sposób ³apie siê deszczówkê na potrzeby w³asne domostw. Woda jest coraz cenniejsza i dro¿sza w pozyskaniu! Ja osobi¶cie ³apiê deszczówkê do pojemników i u¿ywam do podlewania i sp³ukiwania muszli sedesowej. Szkoda, ¿e na ten temat nie ma w Radziwiu dyskusji. Mamy Forum, wiêc dyskutujmy.
Postaram siê w najbli¿szym czasie napisaæ co¶ na temat pozyskiwania ciep³a ze zrêbek drwnianych.
 
 
el.ef 

Do³±czy³: 18 Gru 2008
Posty: 9
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Pon Gru 29, 2008 17:09   

Pomys³ ma³o ¿e ciekawy, to fantastyczny. Uwa¿am jednak, ¿e nale¿a³oby siê doñ zabraæ kompleksowo, tzn. nie tylko pukaæ do ratusza, ale wrêcz podpowiadaæ mo¿liwo¶æ pozyskania na ten cel stosownych ¶rodków unijnych. My¶lê, ¿e tutaj ratusz raczej nie pomo¿e, skoro sam Prezydent przyzna³ w wywiadzie, ¿e dotychczas miasto ma³o takich ¶rodków pozyska³o.

Kompleksowo, tzn. równie¿ rozpoznaæ zainteresowanie mieszkañców pod³±czeniem siê do takiej sieci, a de facto zbadaæ mo¿liwo¶ci finansowe. Przecie¿ do dzisiaj - z wielu powodów, w tym jednak finansowych - czê¶æ z domów nie jest pod³±czona do kanalizacji sanitarnej. Zapewne bêdzie siê to z czasem zmieniaæ, bo m³ode pokolenie oczekuje ju¿ innych standardów, ni¿ starsi ludzie. Nie zmienia to jednak faktu, i¿ wiêkszo¶æ nas - mieszkañców Radziwia - nie jest lud¼mi zamo¿nymi. Koszty projektów technicznych, mapek geodezyjnych itp. itd., nie mówi±c ju¿ o samym pod³±czeniu, to jest koszt rzêdu kilku tysiêcy z³otych.

Czy nas na to staæ? My¶lê ¿e TAK – za cenê naszego zdrowia, ¿eby nie wdychaæ smrodu z kominów, w których ostatnio rzeczywi¶cie du¿o plastiku siê spala. Nawet je¶li koszt oka¿e siê du¿y, to przecie¿ Bank Ochrony ¦rodowiska ma na takie cele nisko oprocentowane kredyty.

Reasumuj±c – dyskusja o MW mocy, formie prawnej takiej ciep³owni nie mo¿e odbywaæ siê bez rozpoznania „rynku”. Je¶li oka¿e siê, ¿e chêæ przy³±czenia zadeklaruje tylko co 10-ta rodzina, to kto sfinansuje koszt budowy kilkunastu kilometrów ciep³oci±gu? Miasto? W±tpiê, przecie¿ PEC dopiero co zosta³ sprzedany.

A mo¿e warto rozwa¿aæ rozmowy z Fortum (nastêpc± PEC-u). Niedawno przecie¿ poci±gniêto drug± nitkê z Orlenu do zasilania Podolszyc. Nowy most ud¼wignie równie¿ ciep³oci±g, o ile bêdzie to ekonomiczne – finansowo, jak równie¿ pod k±tem nieuniknionych strat ciep³a po drodze.

W kwestii dyskusji – nigdy jej za wiele. Mo¿e jednak warto zaprosiæ Prezydenta na takie spotkanie, wszak w Radziwiu wygra³ przyt³aczaj±c± wiêkszo¶ci± g³osów.
 
 
OsieckiBogus³aw 

Do³±czy³: 18 Pa¼ 2008
Posty: 754
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Wto Gru 30, 2008 00:20   Jeste¶my za ale jak to zrobiæ? Energia odnawialna, co to?

Cieszê siê, ¿e nie jest nas dwóch do dyskusji.
Bêdzie ju¿ z 10 lat jak, za w³asne pieni±dze, wzi±³em udzia³ w wycieczce do Austrii, której celem by³o zapoznanie siê z ich osi±gniêciami w energetyce opartej na drewnie. Jest wiele w±tków z tej eskapady.
W jednej z miejscowo¶ci, budowa instalacji (kocio³, sieæ, przy³±cza) trwa³a dwa lata a przygotowania osiem(!). ¦wiadczy to o znaczeniu czynnika ludzkiego w pracach przygotowawczych. By³a to akcja edukacyjna, przekonywania, uzgodnienia,
opracowywania za³o¿eñ i projektów, odkupowanie starych pieców itd. Czy my to rozumiemy i potrafimy? Trochê inaczej wygl±da tam demokracja, samorz±dno¶æ, tradycja, patriotyzm...
W najbli¿szej okolicy mamy kilka ciep³owni spalaj±cych drewno. Mini przy szkole w Sendeniu. Wiêksza w £±cku, gdzie ogrzewa szko³ê, halê sportow±, budynek Urzêdu Gminy, przychodniê zdrowia i co¶ tam jeszcze. Interesuj±ca jest w Raci±¿u, gdzie dodatkowo do podgrzewania wody wykorzystuje siê kolektory s³oneczne. Najwiêksza w okolicy i zdaje siê w Polsce jest w P³oñsku. Jest w³asno¶ci± miasta. W starej ciep³owni miejskiej opalanej wêglem zainstalowano rok temu kocio³ spalaj±cy zrêbki drewniane. Kocio³ ma moc 10,2 MW i wytwarza parê o cisnieniu 40bar i temperaturze ok. 400 stopni. Przy kotle jest turbina parowa o mocy 2,08 MW s³u¿±ca do produkcji pr±du. Para z turbiny i kot³a s³u¿y do ogrzewania miasta. Oprócz tego kot³a jest jeszcze kocio³ na mia³ wêglowy WR10 i
WR15 na mia³ weglowy z domieszk± biomasy. Razem ciep³ownia ma moc ok. 25MW. Komin jest podobny do tego w Radziwiu i ma 88 metrów wysoko¶ci.

Co to jest energia odnawialna? Jest to energia otrzymywana z takich surowców, które otrzymujemy, powstaj± wspólcze¶nie. Drewno ro¶nie tu i teraz, wierzba szybko, d±b wolniej. Do wzrostu potrzebuj± min. wody i dwutlenku wêgla. Przy spalaniu wytwarza siê woda i dwutlenek wêgla. Przyjmuje siê, ¿e przy zrównowa¿onym rozwoju wychodzimy na zero. St±d w przypadku spalania drewna w unijnych krajach nie nalicza siê dodatkowego podatku od powstaj±cego dwutlenku wêgla. Czyst± form± energii odnawialnej jest energia wnêtrza Ziemii. Wydobywamy z du¿ych g³êboko¶ci ciep³± wodê, wytwarzamy pr±d, ogrzewamy pomieszczenia i wodê spowrotem wt³aczamy wg³±b Ziemii. Energetycznie jeste¶my na plusie. Ocenia siê, ¿e w Polsce zasoby geotermalne przekraczaj± 150 razy
potrzeby krajowe i s± najwiêksze w Europie. Interesuj±cy jest odwiert w Toruniu. Energia wiatru te¿ uwa¿ana jest za czyst±. Wszystkie te metody pozyskiwania energii nie s± pozbawione wad ale nic nie ma za darmo.
Wêgiel, ropa naftowa, gaz, uran s± to surowce energetyczne nieodnawialne. Powstawa³y przez miliony lat a zu¿ywane s± od stu. Tak gwa³townie wyzwalana energia musi powodowaæ skutki uboczne. Przy spalaniu wêgla, ropy czy te¿ gazu wydzielaj± siê olbrzymie ilo¶ci dwutlenku wêgla. Nieodwracalnie. Z wêgla wydzielaj± siê dodatkowo tlenki siarki. Polska ma najwiêksze zasoby wêgla w Europie. Wêgiel mo¿na uszlachetniæ aby przy
spalaniu nie by³ bardziej szkodliwy od ropy. Niemcy w czasie ostatniej wojny wytwarzali z wêgla na skalê masow± benzynê. Zasoby uranu na ¶wiecie siê wyczerpuj± i w Polsce ju¿ go nie ma.
Wa¿ne aby energetycznie byæ niezale¿nym, korzystaæ a w³asnych surowców, dawaæ zatrudnienie Polakom.
 
 
el.ef 

Do³±czy³: 18 Gru 2008
Posty: 9
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Sob Sty 03, 2009 14:50   Re: Jeste¶my za ale jak to zrobiæ? Energia odnawialna, co to

OsieckiBogus³aw napisa³/a:
Cieszê siê, ¿e nie jest nas dwóch do dyskusji.


I pewnie niewiele wiêcej osób bêdzie dyskutowaæ. Szkoda.

Przyczyny upatrujê nawet nie w braku zaanga¿owania, ale w tym, ¿e w domach w Radziwiu mieszkaj± rodziny wielopokolenioowe. Starsi, bêd±c na emeryturze, przyzwyczajeni od lat do palenia w piecach maj± pomoc i wyrêkê w szuflowaniu wêgla w m³odych. A wiadomo, ¿e wêgiel by³ i d³uuugo bêdzie najtañszym ¼ród³em ogrzewania.

[ Dodano: Wto Wrz 15, 2009 20:15 ]
Zdaje siê, ¿e ju¿ po dyskusji.
Nikogo wiêcej ten temat nie interesuje, a szkoda.
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytañ do SQL: 15