Okolic@ Strona G³ówna Okolic@
Forum spo³eczno¶ci lokalnych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
29 sierpnia-2 wrze¶nia
Autor Wiadomo¶æ
OsieckiBogus³aw 

Do³±czy³: 18 Pa¼ 2008
Posty: 754
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Sob Wrz 06, 2014 09:10   29 sierpnia-2 wrze¶nia

W pi±tek 29.8 Bel odebra³a mnie wcze¶niej ze szko³y, ¿eby¶my mog³y pojechaæ na lotnisko, do jakby miejscowego urzêdu migracyjnego. Posiedzia³y¶my godzinkê, podpisa³am papiery i czekaj± nas jeszcze dwie takie wizyty do otrzymania karty pobytu.

Po po³udniu wyruszyli¶my do Oaxaci, stolicy stanu Oaxaca. Nie wiem ile to km, poniewa¿ tutaj nie liczy siê dystansu w kilometrach, ale w godzinach. Tak wiêc 6h. Po drodze zatrzymali¶my siê w restauracji(?). Palenisko, mi³a atmosfera, stó³, obrus i krzes³a. Ale za to jakie jedzenie. Niestety po dwugodzinnej je¼dzie, wzd³u¿ albo po- górach, poniewa¿ jak mi to wyja¶ni³ host tata w Europie je¿eli droga wiedzie przez góry, to my mamy tunele. Tutaj trzeba objechaæ górê, ¿eby dostaæ siê na inn± i do Oaxaci, która jest po³o¿ona jakby w dolinie.
No wiêc zjad³am tylko tortillê z serem. Nie zjad³am nawet przystawek. Swoj± drog± nie wiem jak znowu przyzwyczajê siê do jedzenia w Polsce. Bo tutaj je¶li jeste¶ g³odny zamawiasz co chcesz, spragniony, pijesz ile chcesz. U nas je¶li idziemy do restauracji do zamawiamy max. 1 posi³ek, oczywi¶cie bez przystawek, bo za drogo, i najlepiej bez picia, bo mo¿na kupiæ taniej w sklepie, po zjedzeniu posi³ku. Meksykanie lubi± dobrze zje¶æ, wypiæ i dobrze siê bawiæ. I zawsze zostawiaj± napiwki.
Gdy dotarli¶my do Oaxaci, zatrzymali¶my siê w hotelu. Ja spa³am w pokoju z rodzicami, a Juanho ze swoj± siostr± i jej narzeczonym.
Nastêpnego dnia, o 12 poszli¶my na ¶niadanie. Czekolada i tortille z serem sals±, fasol± i oczywi¶cie tacos. A i sok ze ¶wie¿o wyciskanych pomarañczy.

Nastêpnie kupi³am prezent urodzinowy dla mojego host taty. Tylko 160 peso. G³upio mi by³o i¶æ bez niczego, bo jego rodzina kupi³a mu: dolche gusto z 10 kawami, lampkê rêcznie robion±, Migel (lekarz) kupi³ mu koszulkê za 700 peso. To tyle co widzia³am. Ale ca³y samochód by³ ob³adowany prezentami. Zero kopert, zero kwiatów czy czekoladek. Urodziny to prezenty. Fiesta trwa³a od 15. Mnóstwo przyjació³, rodziny i kuzynów. Dzieci siedz± przy stole i rozmawiaj± ze sob±, mimo, ¿e nie widzia³y siê nie wiadomo od kiedy, albo wcale. U nas imprezy rodzinne wygl±daj± tak, ¿e je¶li nie znasz kuzyna, kuzynki nie gadasz, bo siê wstydzisz i gapisz siê w telefon. Nie tutaj. Tañce, ¶piewy, jedzenie, piniata, zdjêcia, tort. Nie, piniata na sam koniec.
W czasie fiesty wyszli¶my do kina, bo by³a premiera filmu na podstawie mojej drugiej ulubionej ksi±¿ki „If I stay”. Tak wiêc by³am przeszczê¶liwa. Film oczywi¶cie ¶wietny (w Polsce premiera 12.09 jakby co). P³aka³am jak podczas czytania ksi±¿ki. Co najwa¿niejsze nie ró¿ni³ siê od ksi±¿ki poza jedynie dwoma scenami. Superko.
Wrócili¶my ¿ó³tymi taksówkami. 6 dzieci, 2 taksówkami, bo wstyd by³o jechaæ jedn± (taksówki mega tanie). Do kina jechali¶my jednym samochodem. Kierowca, jedna osoba z przodu, trójka z ty³u i dwoje w baga¿niku. Normalka. Ze wzglêdu na ¿ó³te taksówki Oaxaca nazywana jest Oaxaca Jork.
Tutaj kino jest zupe³nie inne. Bilet w weekend kosztuje 47 peso (jakie¶ 10z³), a w ci±gu tygodnia 36 peso. A jakie jedzenie… Do popcornu czy naczosów mo¿na wybraæ dowoln± posypkê: M&M, kokos, chili, pomidora, and so on. Tak samo z sosami. Ile chcesz. Nie to co u nas, ile kot nap³aka³. Hot-dogi, lody, czego dusza zabraknie.
Po filmie wrócili¶my na imprezê, która by³a w trakcie ¶piewania piosenek przez go¶ci. Na szczê¶cie, kto¶ siê zbiera³ do hotelu i mog³am pojechaæ z nimi, poniewa¿ by³am zmêczona ca³ym dniem i wypruta z emocji po filmie.
Impreza skoñczy³a siê oko³o 2, wiêc wcze¶nie, bo nastêpnego dnia od ¶niadania (12) siedzieli¶my w restauracji. Przyszli ci sami go¶cie co poprzedniego dnia. Jedna pani przynios³a ciasto. Tak do restauracji. I nikt nic nie powiedzia³. Oczywi¶cie znowu by³o mnóstwo dzieci. Ale tym razem nie siedzieli¶my tylko grali¶my w zaczarowanego. Tak biegali¶my jak w podstawówce. Superowo by³o. Nawet siostra Juanha. I jej narzeczony. Potem p³ywali¶my rowerami wodnymi i poszli¶my na spacer. Trochê mi siê nudzi³o, bo ile¿ mo¿na siedzieæ.
W koñcu wyszli¶my i my¶l±c, ¿e jedziemy do hotelu, zajechali¶my do zaprzyja¼nionego baru. My¶la³am, ¿e oszalejê, ale có¿. Przyszli nowi kuzyni. Po pannakokcie dowiedzia³am siê, ¿e znowu jedziemy do kina. Jupi. Bo u nas w Puerto nie ma kina, wiêc trzeba to jako¶ nadrabiaæ. Tym razem poszli¶my na Niezniszczalnych 3. Co¶ dla ch³opaków tym razem. Gdy wrócili¶my o 23.30 impreza trwa³a nadal. W koñcu o 2 opu¶cili¶my lokal.
W samochodzie dowiedzia³am siê, ¿e bêdê musia³a spaæ z moim bratem, poniewa¿ zwolnili pokój jego siostry, bo musia³a jechaæ wcze¶niej. Chyba zobaczyli moje zmieszanie, bo zamówili mi oddzielny pokój. I tak oto po raz pierwszy raz w ¿yciu spa³am sama w hotelu. W poniedzia³ek, po opuszczeniu hotelu, udali¶my siê na ¶niadanie. Tym razem zamówi³am tylko owoce, bo ju¿ nie mia³am na nic ochoty i my¶la³am o zbli¿aj±cej siê podró¿y. ¦niadanie by³o stosunkowo krótkie, ale oczywi¶cie z przyjació³mi. Ale tylko dwoma. Potem udali¶my siê zobaczyæ ko¶ció³ Santo Domingo, ale niestety by³ zamkniêty, wiêc mam tylko zdjêcie z zewn±trz. Potem pojechali¶my rozliczyæ siê z przyjació³mi za fiestê. Ale oczywi¶cie siedzieli¶my oko³o 2h.
O 16 nareszcie ruszyli¶my do domu. Po drodze wst±pili¶my do tej samej restauracji. Zamówi³am to samo. O 23 dotarli¶my do domuuu. Szybki, zimny prysznic, bo nie ma ciep³ej wody, bo jest za gor±co. I rano do szko³y. Matko jakbym by³a w domu nie posz³abym do szko³y za nic.
Po szkole by³ bardzo znajomy obiad. Zwyk³y kurczak z ry¿em. Jak w Polsce. Nawet bez salsy i fasoli, ale z tortillami oczywi¶cie. Host mama chcia³a mi daæ na deser mango z chili, ale podziêkowa³am.
O 5 mia³am lekcje hiszpañskiego. Profesora zasugerowa³a intensywny 40h kurs, ze wzglêdu na to, ¿e jestem na miejscu. Ale mama musi siê zastanowiæ. O 6 lekcja salsy. I po tym w³a¶nie stwierdzi³am, ¿e nie umiem tañczyæ. Po tañcach poæwiczy³am trochê z bratem i jego amigosami.

(wstawiam tekst Oli, bo Forum jest zablokowane, dla niej te¿, ze wzglêdu na z³o¶liwe roboty - B. Osiecki)
Ostatnio zmieniony przez administrator Sob Wrz 06, 2014 14:19, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytañ do SQL: 13