Okolic@ Strona G³ówna Okolic@
Forum spo³eczno¶ci lokalnych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Dok³adniejsze wygrabianie ¶mieci
Autor Wiadomo¶æ
OsieckiBogus³aw 

Do³±czy³: 18 Pa¼ 2008
Posty: 754
Sk±d: Radziwie
Wys³any: Sro Maj 14, 2014 23:59   Dok³adniejsze wygrabianie ¶mieci

W ¶rodê 14 maja nast±pi³o drugie wygrabianie, zamiast wymiany gruntu. Sporo tego gruzu i ¶mieci wygrabiono.
10 lat temu przy budowie boisk przy ulicy Teligi WYMIENILI¦MY grunt, SPO£ECZNIE, tak jak by¶my to robili dla siebie.

Trochê edukacji. £atwo o tak± w internecie.
Jak przygotowaæ grunt pod trawnik?
Jak to jest robione w naszym Parku Gromadzkim?

Dla zainteresowanych, linki i fragmenty ich zawarto¶ci:
http://www.trawniczek.pl/...owanie-podloza/

http://www.obi.pl/pl/Sekc...loza/index.html

Je¶li chcemy st±paæ w ogrodzie po piêknej gêstej murawie, pomy¶lmy o tym ju¿ w trakcie zak³adania trawnika. I przygotujmy odpowiednie pod³o¿e dla trawy.

Od tego jak przygotujemy pod³o¿e pod trawnik w du¿ej mierze bêdzie zale¿a³ jego wygl±d w nastêpnych latach. Warto siê nieco potrudziæ – przyk³adaj±c siê do pracy ju¿ teraz oszczêdzimy sobie wielu pó¼niejszych k³opotów. Warto wiedzieæ, ¿e trawa najlepiej ro¶nie w pod³o¿u lekkim i przepuszczalnym, bogatym w próchnicê, o lekko kwa¶nym odczynie. Postarajmy siê w³a¶nie tak± ziemiê zapewniæ jej w naszym ogrodzie.

Sprz±tanie i uzdatnianie
Pierwsz± czynno¶ci± zwykle jest przekopanie gleby. Zanim jednak siê za to zabierzemy usuñmy wszelkie kamienie, pniaki, ga³êzie i przeró¿ne nieczysto¶ci. Nastêpnie oceñmy, jak± ziemiê oferuje nam ogród. Je¶li nie nadaje siê ona dla trawy, poprawmy jej w³a¶ciwo¶ci - tam, gdzie pod³o¿e jest zbyt ciê¿kie i gliniaste, dodajmy piasku lub drobnego ¿wiru, a zbyt piaszczyst± glebê wymieszajmy z ziemiê kompostow± albo torfem. Kwasowo¶æ regulujemy rozsypuj±c kredê lub wapno.

Przekopywanie i odchwaszczanie
Nastêpnie przekopujemy grunt na g³êboko¶æ min. 30 cm. Przy okazji usuwamy korzenie chwastów wieloletnich (np. mniszka, babki). Tam, gdzie jest du¿o perzu i podagrycznika u¿ywamy wide³ amerykañskich uwa¿aj±c, by nie poci±æ podziemnych roz³ogów tych chwastów (z ka¿dego pozostawionego kawa³ka uro¶nie nowa ro¶lina). W ma³ym ogrodzie wystarcz± wid³y i szpadel, a w du¿ym – p³ug, brona i glebogryzarka.
Zasilanie i podlewanie
Na tak spulchnionej ziemi rozsypujemy nawozy mineralne wielosk³adnikowe. Je¶li dodamy do niej równie¿ torfu bêdzie wolniej wysychaæ.
Preparaty te mieszamy p³ytko z pod³o¿em i zagrabiamy. Odczekujemy oko³o 2 tygodni (by ziemia zd±¿y³a osi±¶æ) i dopiero wtedy siejemy trawê. Je¶li zale¿y nam na czasie, powierzchniê gruntu ugniatamy za pomoc± walca lub deseczek przymocowanych do butów.
Przygotowane w ten sposób pod³o¿e dobrze podlewamy.

Praktyczne rady
Na powierzchniach szczególnie pofa³dowanych z du¿± ilo¶ci± zag³êbieñ przed przygotowaniem pod³o¿a pod trawnik zdejmujemy wierzchni± warstwê ziemi (ok. 15-20 cm), uk³adamy j± z boku na pryzmie i ponownie rozsypujemy dopiero po wyrównaniu terenu.
Je¶li planujemy za³o¿enie automatycznego systemu nawadniania, wszystkie elementy instalacji rozmieszczamy w pod³o¿u jeszcze przed posianiem trawy.
Gdy na terenie przysz³ego trawnika zalega woda, nale¿y zaplanowaæ drena¿.

http://www.rolimpexnasiona.pl/index.php?id=41
(...)Przekopanie
Glebê pod zak³adany trawnik nale¿y dok³adnie przekopaæ na oko³o 15-20 cm g³êboko¶ci szpadlem lub glebogryzark±.(...)

http://ogrodniktomek.pl/2...e-podloza-siew/
(...)Kolejnym krokiem jest przygotowanie pod³o¿a. To bardzo wa¿ny etap, bo je¶li wykonamy go niedbale to potem bêdzie ju¿ za pó¼no na naprawienie b³êdów. Ziemiê nale¿y przekopaæ i usun±æ z niej wszystkie chwasty, kamienie i nieczysto¶ci. Niektórym wydaje siê, ¿e pozosta³o¶ci po budowie, np. szk³o, gruz, worki mog± byæ g³êboko pod ziemi±. Otó¿ nie. Korzenie trawy w zetkniêciu z takimi ¶mieciami mog± chorowaæ przez co nasz trawnik nie bêdzie wygl±da³ atrakcyjnie. Je¿eli ziemia jest uboga to nale¿y j± wzbogaciæ. Robimy to przekopuj±c j± z kompostem, ¿yzn± ziemi± ogrodow± lub stosuj±c humus w p³ynie (przeczytaj wiêcej). Je¶li podczas przekopywania stwierdzimy, ¿e ziemia jest ciê¿ka i zbita to mo¿na wyspaæ na ni± kilkucentymetrow± warstwê piasku i dopiero wtedy przekopaæ ca³o¶æ.(...)

http://mojafirma.infor.pl...od-trawnik.html
(...)Przekopywanie ziemi
Przekop teren wyznaczony pod trawnik mniej wiêcej na g³êboko¶æ ³opaty. Je¶li jest du¿y mo¿e byæ potrzebna glebogryzarka, któr± mo¿na wypo¿yczyæ za oko³o 150 z³ za dobê. W czasie przekopywania usuñ kamienie. Te ³adniejsze mog± przydaæ siê do ozdobienia ogrodu.

Musimy pamiêtaæ by przed przekopaniem przyjrzeæ siê chwastom rosn±cym na wybranym terenie. Je¶li rozmna¿aj± siê przez podzia³ k³±czy, glebogryzarka pomo¿e im siê rozprzestrzeniæ. Powinni¶my wiêc zawczasu pozbyæ siê takich chwastów.

Przyjrzyj siê ziemi. Je¶li jest lekka i szybko wysycha, dobrze jest j± wymieszaæ z obornikiem lub kompostem. Ciê¿k± i s³abo przepuszczaj±c± nale¿y wymieszaæ z gruboziarnistym piaskiem. Je¶li na wybranym przez nas miejscu gleba jest zwarta i czêsto przesi±ka wod±, konieczny mo¿e okazaæ siê system odwadniania instalowany przez specjalistów.(...)

http://trawnik.com/?aktyw_kat=7
(...)Kolejn± czynno¶ci± jest przygotowania warstwy urodzajnej, o optymalnej grubo¶ci co najmniej 10-15cm. Obowi±zkowo usuwamy gruz, resztki wapna murarskiego, du¿e kamienie, fragmenty pni i korzeni drzew. Nastêpnie wyrównujemy teren, staraj±c siê pozostawiæ naturaln± wierzchni± warstwê gleby.
Po wyrównaniu trzeba przekopaæ teren przysz³ego trawnika usuwaj±c chwasty. W przypadku terenu zaperzonego najlepsze jest bronowanie metod± 'na krzy¿' i wybieranie roz³ogów chwastów wieloletnich. Mo¿na te¿ stosowaæ herbicydy zwalczaj±ce uci±¿liwe chwasty wieloletnie. Je¿eli to mo¿liwe ca³y teren nawozimy ziemi± kompostow± lub zwapnowan± popieczarkow±, b±d¼ te¿ mieszamy wierzchni± warstwê z torfem odkwaszonym b±d¼ ¶rednim (najlepiej powy¿ej 20 litrów torfu na metr kwadratowy). Optymalny udzia³ czê¶ci organicznych wynosi oko³o 5% objêto¶ci pod³o¿a.

Nale¿y unikaæ zakopywania odpadów organiczych, ¿wiru, kamieni na miejscu przysz³ego trawnika. Mo¿e to spowodowaæ powstanie nierówno¶ci w miarê osiadania pod³o¿a oraz powstawanie miejsc przesuszonych podczas lata.(...)

http://www.wymarzonyogrod...wnik,8_403.html
(...)
Przygotowanie miejsca pod trawnik
Trawa i tak uro¶nie – my¶limy, przekopuj±c z grubsza oczyszczon± dzia³kê. Potem szybkie grabienie i ju¿ siejemy nasiona. Podlewamy, czekamy i... pojawiaj± siê mocne ¼d¼b³a perzu, ³an ró¿nych li¶ci, a miêdzy nimi gdzieniegdzie delikatne listki trawy.(...)
(...)Poprowad¼ instalacje
Prace przy formowaniu terenu to odpowiedni moment na poprowadzenie instalacji elektrycznej, nawadniaj±cej i drena¿u. Rurki drenarskie i przewody elektryczne powinny siê znale¼æ na g³êboko¶ci co najmniej 70 cm (przewód nieos³oniêty) lub 40 cm (uk³adany w rurce PCW), a instalacja nawadniaj±ca na g³êboko¶ci 20-30 cm (rurki nawadniaj±ce po³o¿one p³ycej, tu¿ pod powierzchni± ziemi, mog± byæ zim± wypychane pod wp³ywem mrozu, poza tym ³atwo je przebiæ w czasie aeracji darni).(...)

http://zadbane-ogrody.pl/zakladanie-trawnika.html
(...)Najistotniejsze dla rozwoju traw, trwa³o¶ci i wytrzyma³o¶ci darni jest przygotowanie wierzchniej warstwy ziemi – warstwy no¶nej.
Wystarczaj±ca grubo¶æ tej warstwy wynosi 10-15 cm. Powinna zbudowana byæ z takich sk³adników, które pozwalaj± na utrzymanie porowato¶ci, stworzenie prawid³owej struktury, przepuszczalno¶ci oraz elastyczno¶ci. Takie warunki zapewniaj± optymalny rozwój korzeni
traw przez odprowadzenie nadmiaru wody z wierzchniej warstwy i zmniejszenie ryzyka gnicia. U³atwiaj± tak¿e dostarczenie tlenu i odprowadzenie dwutlenku wêgla szkodliwego dla korzeni. Jest to bardzo istotne gdy¿ ograniczenie dop³ywu powietrza do korzeni powoduje zahamowanie wzrostu traw. (...)


01.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3372 raz(y) 118,46 KB

02.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3372 raz(y) 131 KB

03.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3372 raz(y) 134,45 KB

04.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3372 raz(y) 118,43 KB

05.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3372 raz(y) 130,73 KB

06.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3372 raz(y) 122,32 KB

07.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3372 raz(y) 125,12 KB

08.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3372 raz(y) 134,5 KB

09.jpg
Plik ¶ci±gniêto 3372 raz(y) 131,42 KB

 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytañ do SQL: 23